Czytniki linii papilarnych – jaki model wybrać? – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Czytniki linii papilarnych – jaki model wybrać?

W firmach i domach jednorodzinnych coraz popularniejsze są nowoczesne rozwiązania z zakresu kontroli wejścia. Zaletą biometrycznej kontroli dostępu jest bezpieczne, proste i szybkie otwieranie drzwi bez użycia klucza. Dlatego na rynku pojawia się coraz więcej czytników linii papilarnych. Czym się różnią? Jaki model wybrać do domu, a jaki do firmy?

Czytniki linii papilarnych to komfortowe i proste w obsłudze urządzenia funkcjonujące w ramach zautomatyzowanych drzwi wejściowych, wyposażonych w silnik (np. A-Öffner lub A-Öffner Servo) – oznacza to, że aby je otworzyć (odryglować), wystarczy przeciągnąć palec przez czytnik. Ponadto czytniki z oferty G-U Polska są kompatybilne z zamkami elektromechanicznymi, takimi jak samoryglujące się zamki GU-Secury Automatic i GU-Secury Automatic-DR, dzięki którym domownicy nie muszą również pamiętać o zamykaniu drzwi na klucz, bo ich zatrzaśnięcie skutkuje automatycznym zaryglowaniem. Wszystkie te zalety zachęcają klientów, którzy coraz częściej szukają czytnika do domu lub firmy.

ekey dLine i IDENCOM – najpopularniejsze modele w domu jednorodzinnym

Jaki powinien być czytnik linii papilarnych do użytku domowego? Po pierwsze – niezawodny i komfortowy w obsłudze. Tak, jak czytnik ekey dLine, który gwarantuje otwieranie drzwi także w sytuacji zmiany przyzwyczajeń, np. innego ułożenia palca lub jego niewielkiego skaleczenia. Model ekey dLine rozpozna także zmieniające się (rosnące) palce dzieci. Równie komfortowym urządzeniem do użytku domowego jest ergonomiczny i prosty w obsłudze czytnik IDENCOM, który dzięki szczelnej obudowie doskonale znosi trudne warunki zewnętrzne – silne opady atmosferyczne, temperatury poniżej zera czy upalne słońce.

Po drugie – czytnik musi pasować do domu i strefy wejścia. Budynki jednorodzinne, których drzwi wyposażono w czytnik, są zazwyczaj nowe lub po gruntownej przebudowie i remoncie. Wyróżniają się architekturą – często w najdrobniejszych detalach, dlatego czytnik powinien dobrze wyglądać i pasować do drzwi. Wzięli to pod uwagę projektanci urządzenia ekey dLine – łączącego dobry design, kompaktowy rozmiar i elementy ozdobne, które łatwo dopasować do wyglądu drzwi. Równie ważne dla końcowego efektu jest miejsce montażu czytnika, dlatego ekey dLine może być zainstalowany na skrzydle drzwi lub na pochwycie, a IDENCOM na elewacji budynku (montaż natynkowy) przy drzwiach, albo bezpośrednio na skrzydle lub ramie drzwi.

Po trzecie – czytnik może być elementem inteligentnego domu. Przykładem jest system dostępu z czytnikiem ekey dLine, który łatwo zintegrować z inteligentnym domem, a także rozbudować o dodatkowe funkcje. Może on zatem funkcjonować w ramach systemu domowej kontroli wejścia (drzwi wyposażone w: silnik, przepust kablowy, podpięte do centrali zarządzającej), dzięki czemu domownik otworzy drzwi zdalnie, np. członkowi rodziny lub ustawi dostęp czasowy, w którym drzwi pozostaną otwarte, np. podczas domowego przyjęcia. Również diagnostyka systemu czytnika ekey dLine (konserwacja zapobiegawcza) może odbywać się zdalnie – poprzez logowanie do systemu klienta. Zautomatyzowany system kontroli wejścia z czytnikiem umożliwia zdalną obsługę drzwi wejściowych za pomocą urządzenia mobilnego (smartfon, tablet) – w trybie domowym: poprzez aplikację ekey bionyx lub w trybie comfort (dostępny na licencji), który wymaga zastosowania urządzenia mobilnego z dostępem do Internetu, dzięki czemu otwieranie i zamykanie drzwi jest możliwe z dowolnego miejsca.

Po czwarte – czytnik musi być bezpieczny. Dlatego model ekey dLine posiada zabezpieczenie przed próbą uzyskania nieuprawnionego dostępu i czujniki RF, które chronią przed próbą skopiowania odcisku. Uprawnienia do wejścia można w prosty sposób nadać 20 osobom, więc dla bezpieczeństwa można skopiować więcej niż jeden odcisk palca każdego domownika. Natomiast w przypadku systemowego używania czytnika – wraz z aplikacją ekey bionyx – domownik może otrzymywać powiadomienia (wiadomości Push), np. o otwarciu drzwi za pomocą czytnika linii papilarnych, może również przeglądać wszystkie podłączone urządzenia, punkty dostępowe i innych użytkowników, a dziennik dostępu umożliwia zabezpieczenie danych konfiguracji.

Czy czytnik linii papilarnych można zamontować w drzwiach tarasowych?

Tak, czytnik linii papilarnych może być zainstalowany po zewnętrznej stronie drzwi tarasowych, dzięki czemu domownicy wygodnie i bezpiecznie otworzą drzwi tarasowe również od strony ogrodu. Drzwi tarasowe nie wymagają specjalnego typu czytnika – sprawdzi się model obsługujący drzwi wejściowe, jak np. ekey dLine, który wyróżnia nowoczesny, minimalistyczny design, zatem dobrze wkomponuje się w strefę tarasowo-salonową z efektownym oknem HS.

Również i w tym przypadku z czytnika można korzystać zarówno manualnie – skanując opuszkę palca, jak i zdalnie – obsługując go lokalnie za pomocą smartfonu lub tabletu, dzięki aplikacji ekey bionyx lub z dowolnego miejsca pod warunkiem, że mamy dostęp do Internetu (w trybie comfort – opcja dodatkowo płatna). Dodajmy, że tego typu obsługa wymaga zautomatyzowania trasowych drzwi HS (wyposażenia ich w napęd) i/lub podpięcia do centrali zarządzającej inteligentnym domem.

SOMMER, UniLock i IDENCOM – czytniki do firmy lub budynku wielorodzinnego

Jakie cechy powinny wyróżniać modele przeznaczone do obsługi drzwi w firmie lub bloku? Liczy się m.in. liczba odcisków palca, które mogą być zakodowane w urządzeniu. Taka cecha wyróżnia modele: SOMMER (umożliwia zakodowanie od 50 do ok. 80 odcisków palców), UniLock (zapamiętuje odciski linii papilarnych ok. 100 użytkowników) i IDENCOM (umożliwia zakodowanie ok. 150 użytkowników). Ponadto czytnik UniLock pozwala wygenerować aż 150 cyfrowych kodów dostępu, nielimitowaną liczbę kodów ekey i obsługiwać 200 RFID-transponderów, dzięki czemu jest rozwiązaniem uniwersalnym, które gwarantuje kontrolę dostępu na różnych poziomach i w różnych obiektach: mieszkaniach i apartamentach, domkach letniskowych, hotelach. UniLock może zatem funkcjonować w ramach tzw. wirtualnej recepcji, czyli np. w wynajmie krótkoterminowym (z pomocą specjalnej aplikacji zarządca generuje jednorazowy lub czasowy kod dostępu, który następnie przesyła gościom).

Równie ważne są nadawanie uprawnień administratora i dodatkowe możliwości dostępowe. Czytnik SOMMER umożliwia nadawanie uprawnień administratora (maksymalnie 9 użytkownikom, w zależności od stopnia złożoności odcisków), natomiast czytnik UniLock ma dodatkową funkcję – pozwala administratorowi zapisanych danych przyznawać dostęp na czterech poziomach uprawnień: dostęp czasowy (godzinowy), stały, jednorazowy, cykliczny (np. od poniedziałku do piątku). Dodatkowe uprawnienia nadawane administratorom i/lub przez nich umożliwiają jeszcze lepszą kontrolę wejść do budynku lub jego chronionych stref. Ponadto czytniki linii papilarnych nie muszą opierać się jedynie na biometrycznej kontroli wejścia – przykładem są czytniki IDENCOM (może być obsługiwany nie tylko przez skan palca, ale także przy użyciu pilota) i UniLock, który daje możliwość identyfikacji użytkowników również poprzez: wpisanie kodu na klawiaturze numerycznej, transpondery (brelok lub karta), identyfikację zbliżeniową za pomocą fal radiowych, zdalną obsługę z użyciem smartfonu (na miejscu poprzez Bluetooth lub za pomocą aplikacji SmartLock, albo z dowolnego miejsca na świecie, dzięki modułowi Wi-Fi GateWay – opcja dodatkowa, płatna).

Ostatnią cechą – tak samo ważną, jak w przypadku modeli do domów jednorodzinnych – jest bezpieczeństwo. Dlatego wszystkie wymienione modele z oferty G-U posiadają odpowiednie zabezpieczenia. Czytnik SOMMER gwarantuje bezpieczeństwo użytkowników i cyfrową ochronę antywłamaniową, dzięki 128-bitowemu szyfrowaniu AES ze zmieniającym się kodem (Rollingcode) oraz szyfrowanej transmisji danych, dzięki łączu radiowemu między czytnikiem a odbiornikiem radiowym (brak ryzyka zwarcia i zmostkowania). Certyfikowane zabezpieczenia przed niechcianą manipulacją zostały zastosowane także w czytniku IDENCOM, w którym działanie skanera opiera się nie tylko na odczycie określonych punktów z opuszek palców, ale także na metodzie termicznej, która wyklucza możliwość skopiowania i użycia cudzych odcisków palców. Bezpieczeństwo antywłamaniowe wzmacnia także szyfrowana transmisja, dzięki której nie ma ryzyka nieautoryzowanego otwarcia drzwi.

Co najważniejsze – czytniki to bezpieczne rozwiązania z zakresu biometrycznej kontroli dostępu, które nie skanują wszystkich linii papilarnych, a jedynie wybrane punkty z odcisku palca. Dlatego wszystkie czytniki z oferty G-U są nie tylko komfortowe, ale przede wszystkim – bezpieczne w obsłudze, a kompilacja różnych cech sprawia, że można łatwo dopasować odpowiedni model do indywidualnych potrzeb.

Czytnik Sommer
Unilock
GU-SECURY Automatic-DR – komfort i bezpieczeństwo