Drzwi tarasowe – izolacja termiczna, bezpieczeństwo i komfortowa obsługa – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Drzwi tarasowe – izolacja termiczna, bezpieczeństwo i komfortowa obsługa

Attractive huge sliding glass door leading to the courtyard

Marzymy o dużych oknach tarasowych, sięgających od podłogi niemal do sufitu, które doświetlą przestrzeń mieszkania i optycznie połączą ją z otoczeniem. Wybierając drzwi tarasowe do domu pamiętajmy jednak, że jest to inwestycja długoterminowa, dlatego warto pomyśleć o niej nie tylko w kontekście komfortu użytkowania dziś, ale również w przyszłości.

Oszczędności na zakupie drzwi tarasowych mogą okazać się tylko pozorne, na przykład, gdy wybrane rozwiązanie nie spełnia oczekiwań w zakresie energooszczędności. Na jakie aspekty korzystania z drzwi tarasowych zwrócić uwagę, aby wybrane rozwiązanie służyło nam jak najdłużej? Do najważniejszych czynników, które warto przeanalizować przed zakupem, należą: izolacyjność termiczna i przed wilgocią, elementy podnoszące bezpieczeństwo antywłamaniowe i użytkowe oraz oczywiście komfortowa obsługa.

Izolacja: termiczna i przed wilgocią

Szczelne okno to ciepły dom – argument ten w kontekście rosnących kosztów ciepła i energii coraz bardziej zyskuje na znaczeniu. Co prawda okna o dobrych parametrach termicznych są droższe, jest to jednak wydatek, który szybko się zwraca. Wybierając okna, warto zatem zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła Uw (dla okien pionowych w nowo budowanych domach ma on maksymalną wartość 0,9 W/m²K). W uproszczeniu niski współczynnik przenikania ciepła oznacza niższe straty ciepła (uciekanie ciepła). Zapewniają to odpowiednio dobrane pakiety szybowe, a konkretnie ich liczba, rodzaj, grubość i wypełnienie (zazwyczaj gazem szlachetnym). Warto sprawdzić, czy w profilach okiennych zastosowano przekładki termiczne, które poprawiają parametry termiczne ramy okiennej.

Duże, nowoczesne okna tarasowe typu HS mogą zajmować nawet całą ścianę budynku. Optymalną termoizolacyjność okien podnoszono-przesuwnych zapewniają tzw. ciepłe progi zlicowane z podłogą (np. GU-thermostep 204 lub TS 50). Dzięki odpowiedniej konstrukcji i zastosowanym rozwiązaniom zapewniają one nie tylko izolacyjność termiczną (niwelują mostki termiczne, które mogą powstawać na styku domu i tarasu), są również szczelne (dzięki fabrycznie wpinanemu odwodnieniu liniowemu, zaprojektowanemu specjalnie do niskich progów do okien HS, zlicowanych z podłogą). Uwaga! Aby wykorzystać wszystkie atuty tych rozwiązań, należy wykonać tzw. ciepły montaż drzwi podnoszono-przesuwnych.

Drzwi tarasowe HS wyposażone w niski próg Thermostep TS-50 wraz z odwodnieniem liniowym
Drzwi tarasowe HS wyposażone w niski próg Thermostep TS-50 wraz z odwodnieniem liniowym

Bezpieczeństwo: ochrona przed włamaniem i kontrola rodzicielska

Włamywacze najczęściej próbują dostać się do domów przez okna, także tarasowe. Dlatego kupując takie okna, warto wybrać rozwiązanie, które jest wyposażone w zabezpieczenia przed włamaniem. W przypadku tarasowych okien podnoszono-przesuwnych mowa o dodatkowych punktach ryglujących, blachach zaczepowych, specjalnych profilach i wkrętach oraz o klamkach z kluczykiem. Drzwi tarasowe mogą być również (poprzez zastosowanie kontaktronów) podpięte do domowego systemu alarmowego. Dzięki podpięciu drzwi tarasowych do systemu zarządzania inteligentnym domem można kontrolować ich stan (czy są otwarte, czy zamknięte) w aplikacji telefonicznej, a także zdalnie nimi sterować. Szukając bezpiecznych drzwi tarasowych, zawsze zwracajmy uwagę na klasę odporności na włamanie poszczególnych elementów oraz całego systemu podnoszono-przesuwnego (klasy antywłamaniowe RC1, RC2N, RC2, RC3).

Bezpieczne drzwi tarasowe uwzględniają również szczególne potrzeby rodzin z dziećmi, a więc możliwość dodatkowej kontroli samodzielnego korzystania z drzwi tarasowych przez najmłodszych domowników. Rozwiązaniami, które pozwalają chronić dzieci przed samowolnym wyjściem przez taras na zewnątrz są drzwi tarasowe wyposażone w klamkę z kluczykiem lub w panel sterujący z blokadą rodzicielską. W pierwszym przypadku wystarczy przekręcić kluczyk, aby unieruchomić klamkę, a tym samym uniemożliwić otwarcie drzwi HS. Drugie zabezpieczenie dotyczy drzwi tarasowych z napędem HS ePOWER, w których zamiast klamki występuje dotykowy panel sterowania z funkcją blokady rodzicielskiej (jej włączenie unieruchamia drzwi tarasowe).

Drzwi tarasowe wyposażone w napęd HS ePOWER

Komfort: wygoda użytkowania dla wszystkich domowników

Drzwi podnoszono-przesuwne to jedne z najwygodniejszych i najbezpieczniejszych w obsłudze konstrukcji na rynku. Istnieje szereg dodatkowych rozwiązań, które podnoszą komfort ich użytkowania. Zostały zaprojektowane m.in. z myślą o dzieciach, mniej sprawnych domownikach oraz o osobach starszych. Do najważniejszych należą:

  • „próg na zero”, czyli zlicowany z podłogą – nie tworzy bariery w przejściu między mieszkaniem a tarasem; rozwiązanie to chroni przed potknięciem i ułatwia przejazd osobom poruszającym się na wózku (próg jest odpowiedni dla budownictwa bez barier);
  • HS LiftUnit – mechanizm ułatwiający manualną obsługę drzwi tarasowych – o połowę redukuje siłę, jakiej trzeba użyć, aby podnieść skrzydło ruchome drzwi HS;
  • HS StopUnit, który podczas otwierania amortyzuje skrzydło drzwi tarasowych (bez napędu), zapobiegając tym samym uszkodzeniu ramy;
  • HS SilentClose – wyhamowujący ruchome skrzydło drzwi tarasowych (bez napędu) na kilka centymetrów przed osiągnięciem pozycji krańcowej, by następnie delikatnie je domknąć.

Drzwi tarasowe można również wyposażyć w napęd (nawierzchniowy HS Master lub ukryty w ramie, zasilany przez akumulatory HS ePOWER). Automatyzacja wyraźnie poprawia komfort użytkowania drzwi tarasowych, które można obsługiwać za pomocą pilota. Jeśli drzwi z napędem zostaną połączone z modułem sterującym i centralą zarządzającą domem inteligentnym, będziemy mogli obsługiwać je również za pomocą aplikacji w telefonie.

Wybierając drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne, warto myśleć o przyszłości: o potrzebach powiększającej się rodziny, o starszych i mniej sprawnych jej członkach, o bezproblemowej, zdalnej obsłudze oraz zabezpieczeniach, które zapewnią spokojny sen. Dobór odpowiednich rozwiązań pozwala spełnić te potrzeby – jeśli nie dziś, to racjonalnie planując – spełnimy je w przyszłości.

Innowacyjne rozwiązania dla drzwi tarasowych