Dzieci i samodzielna obsługa drzwi wejściowych – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Dzieci i samodzielna obsługa drzwi wejściowych

Jesienią drzewa gubią liście, a dzieci klucze – szczególnie jeśli dopiero rozpoczęły przygodę z samodzielnymi spacerami do szkoły i powrotami do domu. Dlatego rodzice martwią się, czy dziecko dotrze bezpiecznie i czy nie zgubi klucza. Na szczęście są rozwiązania, które z powodzeniem zastąpią tradycyjny klucz i pozytywnie wpłyną na bezpieczeństwo dzieci i domu. Prezentujemy kilka z nich.

Zamki samoryglujące – dla tych, którzy wychodzą roztargnieni

G-U | GU-SECURY Automatic-DR – komfort i bezpieczeństwo

Nie tylko dziecku – każdemu może się zdarzyć, że wychodząc z domu, nie zamknie drzwi na klucz. A nawet jeśli są szczęśliwcy, którym nigdy się to nie przytrafiło, to czy w ciągu dnia nie dręczyły ich nigdy takie pytania:

Czy na pewno zamknęliśmy drzwi na klucz?

A jeśli nie… Czy w nieproszone odwiedziny przyjdzie dziś złodziej?

Na szczęście są rozwiązania, dzięki którym drzwi zawsze będą zaryglowane – na dodatek bez użycia klucza. Mowa o nowoczesnych, antywłamaniowych zamkach samoryglujących: GU-Secury Automatic lub GU-Secury Automatic-DR. Dzięki nim domownicy nie muszą pamiętać o zamykaniu drzwi na klucz, bo ich zatrzaśnięcie skutkuje automatycznym zaryglowaniem. To jedno z lepszych rozwiązań, szczególnie w rodzinie z małymi dziećmi. Zamek GU-Secury Automatic ułatwia życie i poprawia bezpieczeństwo – zatrzaśnięte drzwi ryglują się automatycznie, najczęściej w 3 punktach (rygle wysuwają się na 20 mm i są blokowane przed możliwością cofnięcia). Natomiast zamek GU-Secury Automatic-DR zapewnia dodatkowo podwójną ochronę antywłamaniową, dzięki połączeniu mocy zapadkorygla i rygla hakowego, a jego elementy ryglujące są zabezpieczone przed próbą manipulacji – hakami odpornymi na przepiłowanie i zabezpieczeniami mechanicznymi w blasze zaczepowej.

G-U | GU-SECURY Automatic-DR – komfort i bezpieczeństwo

Czytniki linii papilarnych – dla tych, którzy gubią klucze

Pamięć o odpowiednim i bezpiecznym przechowywaniu kluczy warto ćwiczyć od najmłodszych lat, ale należy mieć na uwadze, że współczesne rozwiązania z zakresu kontroli dostępu, takie jak czytniki linii papilarnych, likwidują obowiązek noszenia ze sobą klucza. Są one bezpiecznym i wygodnym rozwiązaniem dla wszystkich domowników – drzwi otworzą wyłącznie te osoby, których odciski palców zostały zakodowane w pamięci czytnika (dla bezpieczeństwa urządzenie skanuje specjalne punkty z odcisku palca, a nie wszystkie linie papilarne). Biometryczna kontrola opiera się bowiem na pełnym nadzorze i ochronie dostępu do domu – dzięki systemowi, na który składają się takie elementy, jak: czytniki linii papilarnych, zamek GU-Secury Automatic z silnikiem A-Öffner lub silnikiem A-Öffner Servo, elektroniczny przepust kablowy SECUREconnect 50/200 i moduł sterujący.

G-U | Otwieranie drzwi wejściowych za pomocą czytnika linii papilarnych

Sam czytnik linii papilarnych może być wbudowany w skrzydle drzwi, umieszczony na ścianie obok drzwi lub w pochwycie drzwiowym. Pozwala on na zakodowanie od 20 do nawet 150 opuszków palców (w zależności od modelu). Jego działanie jest proste – wystarczy, że dziecko przeciągnie palec przez czytnik, a drzwi się otworzą.

Przykład czytnika linii papilarnych – ekey dLine

Ekay dLine
ekay dLine

Wyróżnia go nie tylko nowoczesne wzornictwo i niewielki rozmiar, ale także inteligentne oprogramowanie, dzięki któremu otwieranie drzwi jest możliwe także w sytuacji innego ułożenia palca lub niewielkiego jego uszkodzenia oraz w przypadku zmieniających się (rosnących) palców dzieci. Przy pomocy aplikacji drzwi mogą zostać otworzone zdalnie: dziecku, członkowi rodziny, fachowcowi lub może zostać ustawiony dostęp czasowy, w którym drzwi pozostają otwarte, np. podczas przyjęcia urodzinowego. Możliwa jest też diagnostyka systemu czytnika (konserwacja zapobiegawcza) poprzez zdalne zalogowanie się do systemu klienta. Czytnik ekey dLine zapewnia również wysoki poziom bezpieczeństwa, dzięki zabezpieczeniu przed próbą uzyskania nieuprawnionego dostępu i zastosowanej technologii czujników RF do rozpoznawania żywego palca.

Zdalne otwieranie drzwi – kontrola rodzicielska na odległość

G-U | Otwieranie drzwi wejściowych za pomocą telefonu

Jeśli dzieci nie otrzymały od rodziców zielonego światła do samodzielnego otwierania drzwi wyposażonych w czytnik linii papilarnych, nadal mogą wracać ze szkoły bez kluczy. Wystarczy, że zadzwonią do opiekuna, który otworzy im drzwi zdalnie, jeśli będzie mieć zainstalowaną odpowiednią aplikację na smartfonie. Taki system wymaga jednak, aby moduł sterujący (oprócz opisanego wcześniej schematu) był połączony także z centralą zarządzającą inteligentnym domem, co umożliwi sterowanie drzwiami na odległość i w dowolnym momencie. To niesamowita wygoda i komfort dla opiekunów.

Przykład zdalnego sterowania: wspomniany już czytnik ekey dLine umożliwia, dzięki aplikacji ekey bionyx, zdalne otwieranie drzwi za pomocą smartfonu lub tabletu. Z aplikacji można korzystać w trybach:

  • Comfort (wymagane połączenie z Internetem) – umożliwia zdalne otwieranie i zamykanie drzwi, a także otrzymywanie powiadomień (poprzez wiadomości Push), że drzwi zostały otwarte za pomocą czytnika linii papilarnych,
  • Local – obsługa drzwi na miejscu, drogą radiową (Bluetooth).

Ponadto aplikacja ekey bionyx pozwala przeglądać wszystkie podłączone urządzenia, punkty dostępowe i użytkowników, a dziennik dostępu umożliwia zabezpieczenie danych konfiguracji.


Czytniki linii papilarnych w połączeniu z zamkami samoryglującymi pozwalają zatem na stworzenie komfortowej i bezpiecznej sytuacji dostępowej, która nie wymaga posiadania klucza. Dzięki temu drzwi wejściowe będą zawsze zaryglowane po wyjściu domowników i zawsze otwarte, gdy tylko pierwszy mieszkaniec złapie za klamkę po powrocie do domu.