Okna tarasowe – trendy 2024 – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Okna tarasowe – trendy 2024

3D rendering illustration of modern house with natural landscape

Trendy na rynku okien tarasowych w 2024 roku z pewnością nadal będą krążyć wokół dużych przeszkleń HS – obecnych zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym. Moda na duże i efektowne drzwi tarasowe, które otwierają się w komfortowy sposób, z pewnością nie przeminie. Natomiast dodatkowymi kierunkami są drzwi tarasowe w opcji smart home i perfekcyjne dopasowanie poszczególnych elementów drzwi podnoszono-przesuwnych, czyli np. fabryczne konfekcjonowanie progów HS.

Doceniamy duże przeszklenia tarasowe z powodów estetycznych i funkcjonalnych. Drzwi HS doskonale doświetlają pomieszczenia, efektownie się prezentują i są wygodne w obsłudze. Ponadto umożliwiają maksymalne wykorzystanie przestrzeni wewnątrz mieszkania, ponieważ HS-y nie rozwierają się do środka – ruchome skrzydło przesuwa się po szynie jezdnej, wzdłuż skrzydła stałego, a po otwarciu ustawia się tuż za nim. To dopracowana i nowoczesna konstrukcja. Okna nie mają także widocznych zawiasów, ich górna prowadnica jest prawie niewidoczna, a szyna jezdna jest niska (ma wysokość od 4,4 mm do 15 mm). Jedynym widocznym elementem okucia HS jest ergonomiczna klamka (w ofercie G-U standardowo wykonana z wysokiej jakości stali) – prosta i elegancka. Można ją oczywiście dopasować do innych klamek w mieszkaniu.

Konfekcjonowanie i montaż – drzwi dopasowane do potrzeb

Dobrze zamontowane drzwi HS są wygodne w obsłudze, zapewniają bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Dlatego zawsze warto korzystać z pomocy doświadczonej ekipy montażowej, która wie, jak prawidłowo zainstalować drzwi podnoszono-przesuwne (niezależnie od ich rozmiaru). Fachowy montaż zawsze wymaga wiedzy i precyzji. Z tego powodu producenci systemów HS rekomendują powierzenie tego zadania wykwalifikowanym montażystom, którzy odpowiednio przygotują miejsce osadzenia okna, a następnie je zamontują.

Czołowi producenci okuć do HS-ów oferują także opcję konfekcjonowania progów wraz z odwodnieniem. Ułatwia to montaż drzwi podnoszono-przesuwnych – skraca cały proces i niweluje możliwość popełnienia błędu, ponieważ progi i odwodnienia liniowe do HS-ów są w tym wariancie indywidualnie dopasowane do wymiaru okna i konfekcjonowane fabrycznie, a zatem nie trzeba ich docinać i dopasowywać w trakcie montażu. Ten zabieg nie tylko usprawnia montaż okna HS – gwarantuje także najwyższą szczelność, niweluje ryzyko powstawania mostków termicznych w okolicy progu i zapewnia efektywne odprowadzenie wody opadowej z tarasu.

Duże przeszklenia tarasowe HS a ich prawidłowy montaż

Drzwi HS w odsłonie smart – wygoda, kontrola i bezpieczeństwo

Smart home to dom nowoczesny, oparty na nowych technologiach, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Do inteligentnego domu można podpiąć także drzwi tarasowe. Warunkiem jest wyposażenie ich w jeden z dwóch napędów do HS-ów – nawierzchniowy HS Master lub ukryty (wbudowany w ramę okna) HS ePOWER.

Drzwi tarasowe wyposażone w napęd sterowane są za pomocą pilota lub panelu dotykowego, montowanego w skrzydle przesuwnym zamiast tradycyjnej klamki (drzwi z napędem HS ePOWER). Możliwa jest także zdalna obsługa drzwi HS – pod warunkiem, że napęd zostanie podłączony do modułu sterującego oraz centrali zarządzającej inteligentnym domem. Ta rozszerzona opcja oznacza, że użytkownik może otwierać i zamykać drzwi tarasowe przy pomocy aplikacji w telefonie (z dostępem do Internetu) – z dowolnego miejsca w domu, a nawet na Ziemi. Drzwi tarasowe można też wyposażyć w kontaktrony i połączyć z systemem alarmowym. Wówczas w aplikacji szybko sprawdzimy, czy HS-y są zamknięte i zdalnie je zamkniemy lub otworzymy.

Napęd HS ePOWER

Nowe technologie wspierają także bezpieczeństwo antywłamaniowe. W przypadku drzwi tarasowych HS można np. wykorzystać nowoczesne rozwiązania stosowane zazwyczaj w drzwiach wejściowych, czyli takie urządzenia z zakresu kontroli dostępu, jak czytniki linii papilarnych. Czytnik zapewnia szybkie, proste i bezpieczne otwieranie drzwi wszystkim domownikom, których zeskanowane punkty z opuszek palców zostały zapamiętane w systemie. W przypadku drzwi tarasowych rozwiązanie to sprawdza się np. w domach z tarasem i ogrodem, a także w obiektach wypoczynkowych, w których drzwi tarasowe są często otwierane i muszą być bezpiecznie zamknięte. W tym ostatnim przypadku warto postawić na wszechstronny czytnik UniLock, który umożliwia otwieranie drzwi poprzez skanowanie opuszki palca, jak i zdalne generowanie kodów dostępu (także tych ograniczonych czasowo – zgodnie z zaplanowanym pobytem gości).

Czytnik Unilock

Wszystkie tego typu udogodnienia pojawiły się wraz z modą na duże przeszklenia tarasowe. Wielkogabarytowe okna HS odpowiadają na potrzeby klientów oraz na wymogi budownictwa mieszkaniowego. Ponieważ potrzeby te się zmieniają, nieustannie powiększa się też oferta producentów okuć i profili okiennych. Fabryczne konfekcjonowanie poszczególnych elementów to gwarancja precyzyjnego montażu i optymalnego wykorzystania właściwości izolacyjnych. A nowe technologie z półki „smart” umożliwiają wygodną i bezpieczną obsługę, a także lepszą kontrolę antywłamaniową. Z tego powodu warto mieć je na uwadze.

Komfort i bezpieczeństwo – zdalne sterowanie drzwiami tarasowymi
Otwieranie i zamykanie drzwi tarasowych za pomocą telefonu – wyprowadź zdalnie psa na spacer