Porada eksperta G-U – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Porada eksperta G-U

Modern building with hard top pergola over the patio. White facade and wooden facade compliment each other, combined with large windows with metal frames, making the design simple and everlasting. This luxurious house makes a perfect family home with plenty of natural light.

Drzwi tarasowe zimą – czy trzeba je zabezpieczyć i jak to zrobić?

Jarosław Wodzisławski. Dział techniczny + EDV

W mroźne dni często zastanawiamy się, czy jest sposób na to, aby lepiej uszczelnić okna. Oczywiście, jeśli mamy podejrzenie, że z doszczelnieniem jest coś nie tak, zawsze warto skontrolować okna – nie tylko po to, aby zatrzymać więcej ciepła w domu, ale także w celu zaoszczędzenia na ogrzewaniu. Problem szczelności dotyczy przede wszystkim standardowych okien rozwierno-uchylnych. A jak jest w przypadku drzwi tarasowych? To zależy od ich konstrukcji, ponieważ doszczelnienie związane jest z systemem, w jakim są one wykonane.

I. Okna tarasowe typu HS, czyli konstrukcje podnoszono-przesuwne, nie wymagają wielu zabiegów konserwacyjnych i serwisowych, więc zasadniczo wystarczy je po prostu myć. Najważniejsze jest to, że ich regulacja w przypadku zwykłego użytkownika jest praktycznie niemożliwa, ponieważ zaczepy najczęściej nie są regulowane (z wyjątkiem HS-ów w drewnie). Z tego powodu zmiana jakichkolwiek ustawień wymaga demontażu dużego skrzydła i pomocy fachowców. Na szczęście sytuacja, w której mechanizm wymaga korekty lub wymiany, zdarza się wyjątkowo rzadko.

Prowadnice i uszczelki, czyli na co zwrócić uwagę w HS-ach?

Okna tarasowe HS są praktycznie bezobsługowe, nie trzeba ich zatem regulować – ani na zimę, ani na wiosnę, wystarczy je regularnie odkurzać, myć i utrzymywać w czystości ich najważniejsze elementy, np. szynę jezdną, prowadnicę górną, narożniki i wszystkie miejsca pomiędzy skrzydłem stałym i ruchomym. Pył, piasek, kurz i brud po ewentualnym kontakcie z wodą mogą utworzyć cienką warstwę zaschniętego błota. Zanieczyszczenia tego typu osiadają często w okolicy uszczelek, dlatego należy o nie zadbać.

W aluminiowych HS-ach czasami stosowane są systemy mieszane i uszczelki mogą być szczotkowe, wówczas wystarczy je „przeczesać” i obejrzeć pod kątem tego, czy nie są wytarte (wtedy mogą wymagać wymiany) lub czy nie zalega w nich brud, który trzeba usunąć. W przypadku standardowej uszczelki, po wymyciu okna, można zabezpieczyć ją (natłuścić) odpowiednim środkiem, na przykład wazeliną techniczną w sprayu. Dzięki temu uszczelki będą elastyczne i dłużej będą spełniać swoje zadanie. Jeżeli uszczelka jest w jakimś miejscu odklejona, np. w narożniku, można ją dokleić, a jeżeli jest naderwana lub zniszczona, potrzebna będzie fachowa wymiana. Uszczelki, które są w dobrym stanie, w połączeniu z konstrukcją drzwi tarasowych HS (podnoszono-przesuwną) gwarantują szczelność, ponieważ podczas zamykania ciężkie skrzydło drzwi wraz z uszczelką opadają na próg, tworząc odpowiedni docisk. Dlatego okna HS nie potrzebują żadnej sezonowej regulacji. Doszczelnienie zawdzięczamy w tym przypadku grawitacji.

Oprócz uszczelek możemy także sprawdzić (a w razie potrzeby użyć wazeliny technicznej w sprayu), jak pracują zasuwnica i rolki – czy nie „chodzą” zbyt ciężko podczas zamykania drzwi, gdy obracamy klamkę (dotyczy niezautomatyzowanych HS-ów) oraz czy drzwi przesuwne można łatwo dociągnąć do pozycji zamkniętej.

Drzwi podnoszono-przesuwne HS z niskimi progiem bez barier TS-50

II. Okna rozwierno-uchylne wymagają sezonowej regulacji. Możemy zapewnić mocniejszy docisk uszczelki, dzięki odpowiedniemu ustawieniu elementów okuć w ramie okiennej – zapewni to lepszą szczelność okien w zimowych miesiącach. Oczywiście okna rozwierno-uchylne także warto regularnie czyścić, a okucia i uszczelki (przed regulacją) natłuścić wazeliną techniczną, która poprawi płynność działania mechanizmów oraz sprężystość i szczelność uszczelek.

Jak wyregulować okna rozwierno-uchylne?

Regulację typowych okien rozwierno-uchylnych możemy przeprowadzić samodzielnie, ponieważ elementy okuć na ramie są widoczne i łatwo dostępne. W sytuacji modelowej – po lecie – będą one ustawione albo w pozycji „lato”, albo w pozycji neutralnej i można je wyregulować imbusem lub innym kluczem (w przypadku okuć G-U jest to TORX 15). Wystarczy zwiększyć docisk o 1 mm, aby uzyskać pozycję odpowiednią na zimę. Ważne, aby taka pozycja była ustawiona na wszystkich elementach regulacyjnych, bo wówczas docisk na całym obwodzie okna jest równomierny. Dobre ustawienie elementów regulacyjnych gwarantuje nie tylko dobry docisk okna, ma także wpływ na płynne manewrowanie klamką.

Czy trzeba regulować okna?

Nie ma takiego wymogu, ale warto to robić przynajmniej ze względu na rachunki za ogrzewanie. Dobrze wyregulowane okna, których wszystkie elementy są czyste i prawidłowo zakonserwowane, będą pracować lepiej i będą szczelniejsze w najzimniejszych miesiącach w roku. Przy okazji pamiętajmy, że nieszczelność można zauważyć też gołym okiem! Zazwyczaj zdradza ją ciemna smuga na ścianie, na suficie tuż nad oknem lub na ramie okiennej (okolice uszczelek). W takim wypadku warto sprawdzić szczelność okna, a w razie kłopotów z identyfikacją problemu od razu poprosić o pomoc specjalistę.