Co sprawia, że okna tarasowe HS są energooszczędne? Oto cztery ważne detale – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Co sprawia, że okna tarasowe HS są energooszczędne? Oto cztery ważne detale

Oszczędność energii cieplnej to temat, który przed zbliżającą się zimą interesuje wielu użytkowników. Poszukując skutecznych rozwiązań, które pozwoliłyby zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie, zwracają oni uwagę np. na odpowiednie szyby, mające niebagatelny wpływ na energooszczędność okien. Szyby to oczywiście podstawa. Jakie inne elementy wpływają na termoizolacyjność systemu, na którym osadzone są drzwi tarasowe HS?

Krispol

Szczelne szyby

Zastosowanie w oknach pakietów szybowych wysokiej jakości ma znaczący wpływ na bilans cieplny domu, a więc również na wysokość rachunków za ogrzewanie. Dlatego wybierając okna, zwracajmy uwagę na to, jak skonstruowany jest pakiet szybowy. Istotna jest nie tylko liczba komór szybowych, ale również rodzaj gazu szlachetnego między szybami i ich gatunek. Dobre pod względem termicznym okno to takie, które ma jak najmniejszy współczynnik przenikania ciepła „U” – w przypadku okien tarasowych czy balkonowych nie powinien on przekroczyć 0,9 W/(m2K).

Stop mostkom termicznym

Jednak decydując się na efektowne przeszklenia tarasowe, należy brać pod uwagę nie tylko parametry izolacyjne szyb. Warto wiedzieć, że problemem, który może powodować znaczną utratę ciepła w budynkach i generować dodatkowe koszty ogrzewania, bywają mostki termiczne. Ochronę przed ich powstawaniem zapewniają m.in. termoizolacyjne progi G-U, takie jak np. Thermostep 204 oraz TS-50, które dzięki konstrukcji komorowej posiadają jedne z najniższych współczynników przenikania cieplnego, zarówno w przypadku skrzydła jezdnego, jak też skrzydeł stałych. W jaki sposób progi zapewniają termoizolacyjność? Dzięki separacji termicznej strumień ciepła z wewnątrz na zewnątrz jest przerywany, co oznacza, że ciepło z pomieszczeń nie migruje na zewnątrz. Zaletą progów G-U jest też uniwersalność – są przystosowane do różnych systemów profili i dzięki elastycznym opcjom zabudowy mogą być montowane zarówno w dopiero budowanych, jak i w istniejących budynkach.

Montaż 3-warstwowy

„Ciepły” montaż minimalizujący straty energii

Aby okna i progi spełniały należycie swoją rolę, muszą być także odpowiednio zamontowane. Kolejnym elementem zwiększającym energooszczędność progów G-U jest więc zestaw montażowy. Tak zwany „ciepły” montaż trójwarstwowy zapewnia wysoką izolacyjność termiczną i minimalizuje straty energii, co przekłada się wprost na wysokość rachunków za ogrzewanie. Pozwala także uniknąć gromadzenia się wilgoci oraz zapobiega powstawaniu pleśni.

G-U | Duże przeszklenia tarasowe HS a ich prawidłowy montaż

Odwodnienie liniowe – kompleksowa ochrona termiczna

Próg bez barier GU Thermostep wraz z odwonieniem liniowym
Próg bez barier GU Thermostep wraz z odwonieniem liniowym

Zaprojektowane specjalnie do okien typu HS odwodnienia liniowe G-U nie tylko skutecznie odprowadzają wodę opadową, ale również zauważalnie poprawiają termoizolacyjność okien tarasowych HS. Są praktycznie niewidoczne, a dzięki innowacyjnej konstrukcji chronią budynek przed przenikaniem wilgoci, w konsekwencji gwarantując ochronę termiczną. W praktyce, dzięki odwodnieniu liniowemu, woda opadowa nie zalega w okolicach okien tarasowych, ani nie podcieka, co mogłoby doprowadzić do ich nieszczelności. Nadmiar wody (deszczówki lub z topniejącego śniegu) jest w bezpieczny sposób odprowadzany z okolic progowych do kanalizacji. Dodatkowym atutem odwodnienia liniowego jest też jego fabryczne wmontowanie w próg na etapie docinania do wymiaru konkretnego okna HS. Dzięki temu osadzenie okna i progu wraz z odwodnieniem jest prostsze i nie wymaga dodatkowych prac podczas montażu.

G jak gabaryt, G jak grawitacja

Okna podnoszono-przesuwne bywają naprawdę sporych gabarytów, w opcjach „maksimum” jedno przeszklenie może mieć łącznie nawet 20 m długości i naprawdę sporo ważyć. Pomimo tych pokaźnych gabarytów okna HS są wyjątkowo szczelne. W czasie zamykania ciężkie skrzydło jezdne wraz z uszczelką osiada na progu, gdzie, dzięki grawitacji, docisk tworzy się na całej długości uszczelki, nie wymagając dodatkowej regulacji.

Aby przetrwać tegoroczny trudny okres grzewczy i zaoszczędzić jak najwięcej – bez strat dla własnego komfortu cieplnego – warto mieć na uwadze takie rozwiązania, które wspierają energooszczędność. Ma to znaczenie nie tylko dla naszego portfela, ale także dla klimatu – im szczelniejsze okna, tym mniejsze zużycie paliwa grzewczego. A poza tym w ciepłym domu przyjemniej się przecież wypoczywa.