Porada eksperta G-U – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Porada eksperta G-U

Attractive huge sliding glass door leading to the courtyard

Jak duże mogą być drzwi HS?

1.Konstrukcja drzwi podnoszono-przesuwnych umożliwia stworzenie nawet 20-metrowej szklanej ściany lub równie atrakcyjnego, przeszklonego narożnika.

Dom Greenline

Wszystko zależy od wyboru schematu drzwiowego, który wybierze klient. Schemat HS określa, ile jest okien stałych, a ile ruchomych oraz po której stronie znajdują się ruchome skrzydła i w którym kierunku otwierają się względem stałych przeszkleń. Ta elastyczność sprawia, że klient może wcielić w życie indywidualne rozwiązanie, dopasowane do budynku, potrzeb mieszkańców i możliwości montażowych.

2. Samo skrzydło jezdne (konstrukcja HS) może mieć maksymalną szerokość 3,30 m i maksymalną wysokość 3,75 m.

Jednak systemy HS to nie tylko część ruchoma. Klienci mają do wyboru różne schematy drzwiowe, które składają się z: dwóch, trzech, czterech, a nawet z sześciu części (ruchome drzwi HS i okna stałe). Mogą też wykorzystać konstrukcję okienną opartą na schemacie narożnikowym 90°.

3. Najprostsze i najpopularniejsze są warianty dwuskrzydłowe. Całkowita szerokość takiej konstrukcji wynosi 6,7 m, a całkowita wysokość ma ok. 3,4 m.

Składają się z jednego skrzydła stałego i jednego jezdnego, czyli ruchomego. Najpopularniejszy jest zdecydowanie wariant A, w którym drzwi są ulokowane (patrząc od wnętrza) po prawej stronie i otwierają się w lewo (lub odwrotnie).

Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne HS w schemacie A

4. W schemacie HS trzyskrzydłowym całkowita szerokość konstrukcji dochodzić może do 10 m, co z perspektywy salonu daje panoramiczny widok.

Przykładem są warianty z grupy G, które mogą składać się z dwóch elementów stałych i środkowego elementu przesuwnego – najpopularniejszy wśród nich jest schemat G2, w którym skrzydło jezdne może się otwierać w prawą stronę (dla schematu lewego), lub w lewą stronę (dla schematu prawego).

Powodzeniem wśród klientów cieszy się również schemat E, który tworzy trzytorową konstrukcję. Na jednym torze znajduje się skrzydło stałe, a na drugim i trzecim – skrzydła jezdne, które poruszają się po osobnych torach, a po otwarciu mogą one stanąć za skrzydłem stałym. Ta opcja daje bardzo szerokie przejście na taras, równe niemal podwójnej szerokości skrzydła jezdnego (maksymalnie 6,7 m).

5. Warianty HS czteroskrzydłowe są mniej standardowe, ale za to bardzo wygodne. Oprócz wygody gwarantują piękny widok, bo całkowita szerokość konstrukcji okiennej może wynieść nawet 13,4 m.

Osoby, które marzą o bardzo dużych przeszkleniach i lubią często zmieniać wystrój wnętrz, mogą wybrać schemat F, który ma aż cztery skrzydła jezdne. Schemat ten sprawi, że kanapa ustawiona bokiem przy drzwiach HS może stanąć raz po prawej, raz po lewej stronie, a nawet pośrodku. Wyjście na taras nigdy nie będzie zastawione, bez względu na jej ustawienie przy oknie.

6. Najbardziej rozbudowany schemat drzwiowym tworzą HS-y w wariancie sześcioskrzydłowym. Konstrukcja tego typu gwarantuje nieograniczony widok i składa się z dwóch elementów stałych po prawej i lewej stronie oraz czterech jezdnych, a zatem może mieć nawet do 20 m długości.

Natomiast ze względu na fakt, że skrzydła jezdne (poruszające się po osobnych torach) po otwarciu mogą stanąć za skrzydłem stałym, to otrzymujemy bardzo szerokie przejście – równe niemal poczwórnej szerokości skrzydła jezdnego, czyli 14 m. Taka szklana ściana to rozwiązanie np. dla osób, które w domu mają wewnętrzny basen i zimą chcą do wnętrza wpuścić jak najwięcej naturalnego światła oraz zachować doskonały widok na świat zewnętrzny, zaś latem zyskują basen otwarty na ogród.

7. Natomiast jeśli chodzi o wagę systemu HS, zależy ona nie tylko od ilości drzwi jezdnych i stałych, ale także od całej konstrukcji.

Profile do HS-ów są tak opracowane, aby poradzić sobie z wagą skrzydeł jezdnych, która może wynosić: 250 kg, 400 kg, a nawet 600 kg. Przykładem są profile aluminiowe – lekkie i wytrzymałe. Można je wykorzystywać w projektach zakładających nawet bardzo duże przeszklenia, dzięki temu, że profile aluminiowe mogą być naprawdę wąskie.

8. Prawdą jest, że konstrukcja drzwi podnoszono-przesuwnych może być duża i ciężka.

Innowacyjne rozwiązania dla drzwi tarasowych

Nie utrudnia to jednak otwierania drzwi HS, ale aby ułatwić tę czynność jeszcze bardziej, np. osobom o ograniczonej sprawności ruchowej, producenci mają w ofercie także dodatkowe wyposażenie do drzwi HS, które wspomaga ich podnoszenie, czyli obsługę klamki. Mowa o rozwiązaniach do drzwi HS obsługiwanych ręcznie, np.:

  • ukryty mechanizm HS LiftUnit, który umożliwia lekką obsługę skrzydła drzwiowego o wadze od 150 kg do 600 kg – redukuje on siłę potrzebną do podniesienia skrzydła nawet o połowę (jest kompatybilny z wózkami jezdnymi GU-934, GU-937);
  • dłuższa klamka – wspomaga otwieranie skrzydła HS na zasadzie dźwigni;
  • specjalna sprężyna, która pozwala zredukować siłę operacyjną, czyli „siłę na klamce” – może być stosowana w skrzydłach HS o wadze od 200 kg do 400 kg.

Na koniec dodajmy, że drzwi HS można też zautomatyzować, czyli zakupić w zestawie z napędem (HS e POWER lub HS Master), wówczas ich obsługa jest dziecinnie prosta.

Otwieranie i zamykanie drzwi tarasowych za pomocą telefonu – wyprowadź zdalnie psa na spacer