Wiosenne porządki, czyli nowoczesne metody mycia dużych okien HS – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Wiosenne porządki, czyli nowoczesne metody mycia dużych okien HS

A woman clean a window pane with a rag and soap suds. Cleaning with a detergent. Hands in pink protective gloves washing glass on the windows of the house with a spray bottle, home routine concept.

Wraz z nadejściem wiosny zabieramy się za porządki, których symbolem jest oczywiście mycie okien. O ile w przypadku klasycznych okien sprawa jest oczywista, o tyle mycie dużych drzwi tarasowych HS może okazać się prawdziwym wyzwaniem, przede wszystkim z uwagi na rozmiary szyb. Jakie metody się sprawdzają?

Mycie dużych okien tarasowych wymaga wprawy oraz sprawdzonej metody. Duża powierzchnia – w przypadku stosowania klasycznej metody (np. gąbka – ściągaczka – polerowanie) – oznacza spory wysiłek i dużo czasu poświęconego na porządki. Dlatego powstały rozwiązania, których celem jest ułatwienie nam wykonania tej pracy.

Klasyka ze wspomaganiem – myjka na kiju teleskopowym

Ręczna ściągaczka idealnie sprawdza się podczas mycia szyb, zwłaszcza kiedy zależy nam na czasie i na uniknięciu smug. W przypadku dużych przeszkleń tarasowych zastosowanie klasycznej ściągaczki wiąże się często z koniecznością użycia drabiny, aby dosięgnąć również górnej partii szyby. Wygodnym rozwiązaniem jest myjko-ściągaczka na kiju teleskopowym. Dzięki dwustronnej końcówce (z jednej strony gąbka, z drugiej ściągaczka) szybko i bez większego wysiłku można umyć nawet bardzo dużą szybę. Ma to znaczenie zwłaszcza podczas mycia strony zewnętrznej, która szybciej wysycha. W przypadku myjko-ściągaczki warto wybrać model z regulacją kąta nasadki myjącej, dzięki której łatwiej umyjemy trudno dostępne miejsca, w tym narożniki (lepszy docisk), a także model z wbudowanym dozownikiem detergentu.

Myjka na wysięgniku teleskopowym

Elektryczne wsparcie – myjki ssące i parowe

Pojawienie się na rynku myjek ssących i parowych sprawiło, że mycie okien stało się znacznie łatwiejsze i szybsze. Z uwagi na ich funkcjonalność i efektywność korzystają z nich przede wszystkim posiadacze dużych okien tarasowych – dzięki tej technologii mycie jest sprawne, a na szybach nie pozostają zacieki. Myjki ssące działają jak odkurzacze – po rozprowadzeniu detergentu jego nadmiar jest odsysany z szyby przez elektryczną ściągaczkę, a brudna woda odprowadzana jest do specjalnego zbiornika. Po zebraniu cieczy z powierzchni, szybę warto przetrzeć jeszcze delikatną tkaniną, mogą bowiem powstawać „pasy” (zacieki powstałe w wyniku pracy ściągaczki).

Myjki parowe działają podobnie jak parowe mopy – urządzenia podgrzewają wodę, a wydobywająca się z nich pod ciśnieniem para czyści szybę. Co ważne – nie wymagają stosowania detergentów, są więc rozwiązaniem proekologicznym. Nie ma też problemu z usuwaniem brudnej wody – mycie okien tarasowych jest „czyste”, wygodne i skuteczne.

Automatyka w domu – roboty myjące okna

Nowoczesne technologie wspierają również takie prozaiczne czynności jak sprzątanie. Roboty są wykorzystywane jednak nie tylko do odkurzania i mycia podłóg, ale również do mycia szyb. Można zatem uruchomić takie urządzenie (w aplikacji, wybierając tryb pracy oraz zakres powierzchni przeznaczonej do mycia) i popijając kawę, obserwować postępy. Roboty samodzielnie poruszają się po szybie, rozprowadzając środek myjący, następnie go ściągają i polerują powierzchnię. To rozwiązanie sprawdzi się zarówno przy wielkogabarytowych oknach podnoszono-przesuwnych, jak i przeszkleniach stałych, które często trudno jest umyć od zewnątrz.

Ręczna automatyczna myjka do okien
Automatyczny robot próżniowy do mycia okien

Oczywiście mycie okien tarasowych nie dotyczy tylko szyb. Opisane rozwiązania bardzo często posiadają specjalne nakładki do mycia ram i oczyszczania narożników. Jeśli ich nie mają, wystarczy wilgotna szmatka z łagodnym środkiem myjącym. Pamiętajmy również o przetarciu prowadnicy skrzydła jezdnego okien HS oraz o oczyszczeniu rynny w odwodnieniu liniowym.