Cztery rzeczy, o których warto pamiętać, wybierając zacienienie tarasu – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Cztery rzeczy, o których warto pamiętać, wybierając zacienienie tarasu

Trendy outdoor patio pergola shade structure, awning and patio roof, garden lounge, chairs, metal grill surrounded by landscaping

Taras skąpany w słońcu kusi do odpoczynku na zewnątrz – do opalania, leżakowania z książką, biesiadowania. Jednak w zależności od położenia domu i strony świata, po której został usytuowany, taras może być miejscem naprawdę gorącym – szczególnie latem, w samo południe. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzają się różnego typu zacienienia tarasu. Ale jakie wybrać, aby jak najlepiej zdały egzamin? Oto 4 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem.

Wakacje spędzone nawet na bardzo słonecznym tarasie nie muszą być piekielnie gorące. Parasole, markizy, żagle, pergole z bocznymi przesłonami – opcji na efektywne i efektowne osłonięcie tarasu przed palącym słońcem jest na rynku coraz więcej. Nie wszystkie jednak muszą sprawdzić się na konkretnym tarasie. Na co zatem zwrócić uwagę, wybierając rozwiązanie idealne?

1. Trwałość w starciu z wiatrem

Jeśli okolica domu nie jest zbyt wietrzna, a taras jest niewielki i dobrze osłonięty przed wiatrem, to z pewnością możemy pomyśleć o prostych rozwiązaniach, takich jak parasol lub żagiel. Oczywiście nawet w takim przypadku lepiej wybrać produkty z odpowiednio mocnym mocowaniem – w przypadku parasola wolnostojącego powinna to być solidnie obciążona podstawa, a w przypadku żagla dobrej jakości elementy mocujące, a także trwała, wytrzymała i jednocześnie elastyczna tkanina, która poradzi sobie z silniejszymi podmuchami wiatru. Ponadto warto pamiętać, że im większy żagiel, tym bardziej będzie on narażony na zniszczenia spowodowane wiatrem i tym trudniej go zdemontować na wypadek wichury.

Dlatego, jeśli dom i taras są narażone na częste i silne wiatry, warto rozważyć trwałe i stabilne rozwiązania montowane na stałe do elewacji budynku – do wyboru mamy markizy i nowoczesne pergole ze specjalnymi ekranami zacieniającymi. Oba rozwiązania z jednej strony stanowią solidne podparcie dla tkaniny osłaniającej, a z drugiej umożliwiają także jej zwinięcie i ochronę przed nadchodzącą wichurą. Część z nich – w wersji elektrycznej – może być także wyposażona w czujnik pogodowy, dzięki czemu osłona zwinie się samodzielnie, jeśli parametry siły wiatru zapisane w ustawieniach zostaną przekroczone.

2. Elastyczność, czyli ruchoma strefa cienia

Parasol tarasowy wydaje się najbardziej oczywistym rozwiązaniem w przypadku, gdy strefa zacienienia ma być zmienna. Jest tak, ale tylko pod warunkiem, że będzie to model łamany – z przegubem, który umożliwia ustawienie zacienienia, np. dostosowane do kąta padania promieni słonecznych, a także możliwość obrotu parasola o 360°. Tego typu parasol jest jednak zazwyczaj wielkogabarytowy, więc musi posiadać solidną podstawę. Dlatego – jeśli chcemy, aby strefa cienia na tarasie była elastyczna – warto, aby podstawa parasola była mobilna, czyli posiadała kółka wraz z hamulcami. Dzięki temu bez problemu ustawimy parasol w dowolnej części tarasu.

Równie praktyczny może być żagiel lub zestaw dwóch żagli, np. mniejszych, trójkątnych, a tym samym łatwiejszych w montażu i demontażu, a więc ułatwiających dowolną aranżację strefy cienia. Pamiętajmy jednak, że żagle musimy o coś zaczepić, więc ważne jest odpowiednie napięcie materiału i sposób montażu, który zapewni trwałość i bezpieczeństwo osłony. Wykorzystanie istniejących elementów infrastruktury tarasowej, a także architektury ogrodu lub drzew, ułatwi i przyspieszy montaż, w przeciwnym razie żagiel będzie wymagać użycia prętów gwintowych i wiercenia w elewacji.

Mniej elastyczną (bo ulokowaną w wyznaczonym przez stałą konstrukcję obszarze), ale za to bardzo atrakcyjną strefę cienia można stworzyć dzięki ruchomym elementom nowoczesnej pergoli, takim jak np. regulowane lamele zadaszające czy ekrany zacieniające (tzw. refleksole typu screen), które doskonale chronią przed słońcem i pomagają kontrolować ilość światła wpadającego do wnętrza pergoli.

3. Zdalne zarządzanie zacienieniem

Komfort obsługi zawsze jest ważny. Sztandarowym przykładem są nowoczesne drzwi tarasowe HS, które można wyposażyć w napęd i obsługiwać za pomocą pilota lub (w opcji rozszerzonej o kontroler i centralę zarządzającą) zdalnie, czyli z dowolnego miejsca na ziemi – przy użyciu aplikacji w telefonie. Skoro drzwi tarasowe HS można otwierać i zamykać bezobsługowo, to dlaczego nie miałoby to dotyczyć rozwiązań zacieniających?

W przypadku markiz możemy wybrać różne warianty – tańsze otwierają się mechanicznie na korbę, a droższe, ale za to dużo bardziej komfortowe w obsłudze, można kupić wraz z napędem (duże i ciężkie markizy). Dzięki temu zwijane i rozwijane markizy odbywa się przy użyciu pilota – szybko i łatwo.

Osobnym przypadkiem są nowoczesne pergole, ponieważ – w wersji najbardziej rozbudowanej i komfortowej – ich wszystkie elementy zacieniające, takie jak np. lamele dachowe i boczne ekrany przeciwsłoneczne, możemy kontrolować i obsługiwać za pośrednictwem smartfona lub z wykorzystaniem automatyki pogodowej. Ponadto – jeśli tylko budżet na to pozwala – możemy liczyć na dodatkowe atrakcje: oświetlenie LED, wbudowane promienniki ciepła i głośniki, a nawet profile nośne oraz słupy podporowe ze zintegrowanym systemem odprowadzania deszczówki.

Deerview – Evening

4. Stopień ochrony przeciwsłonecznej

Wszystkie wymienione rozwiązania same w sobie są ochroną przed słońcem, ale paradoksalnie ich przeciwsłoneczna funkcja może nie być wystarczająco efektywna, a one same zadowalająco żywotne, jeśli jakość materiału, z którego wykonana jest przesłona, będzie słaba. Brzmi banalnie, ale często o tym zapominamy, zakładając, że parasol czy markiza na pewno posiadają odpowiednią tkaninę. Okazuje się, że bywa z tym różnie, więc jeśli już wybraliśmy produkt dopasowany do naszych tarasowych potrzeb, to na koniec porównajmy go jeszcze z innymi produktami z tej samej kategorii, czyli sprawdźmy np. parametry materiałów, jakie oferują producenci żagli.

Dobra tkanina jest wodoodporna i ma ochronę UV. Warto zwrócić także uwagę na jej gramaturę (sprawdzić, czy nie jest zbyt cienka). Materiał osłony może mieć też dodatek teflonu lub być powleczony poliamidem PA, co podnosi odporność na czynniki zewnętrzne i wydłuża żywotność osłony. Ponadto tkanina z impregnatem oraz gęstym splotem włókien zabezpieczy także odpoczywające na tarasie osoby przed szkodliwym promieniowaniem UV, ponieważ go nie przepuści i (jeśli ma odpowiedni kolor, np. biały lub jasnobeżowy) odbije promienie słoneczne.

Podsumowując: inwestując w zacienienie tarasu, warto mieć na uwadze nie tylko budżet, ale także: położenie domu (np. bardzo wietrzna okolica), usytuowanie tarasu (np. słoneczny południowy wschód), wielkość i lokalizację planowanej strefy zacienienia, komfort obsługi wybranego rozwiązania i jego jakość w porównaniu z innymi dostępnymi rozwiązaniami z interesującej nas kategorii. To wszystko pozwoli nam wybrać najlepszy produkt zacieniający – nawet na bardzo słoneczny taras.