Coraz więcej pisze się i mówi o koncepcji budownictwa bez barier. Zresztą jest to nie tylko idea, ale i wymóg naszych czasów, który – wbrew pozorom – nie dotyczy tylko dostosowania budynków do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Bez barier są także drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne. Dziś prezentujemy 3 najważniejsze rozwiązania, które to umożliwiają.
Idea budownictwa bez barier zrodziła się z potrzeby dostosowania przestrzeni mieszkalnej i otaczającej infrastruktury do potrzeb osób o ograniczonej sprawności. Dziś takie podejście staje się standardem, które wynika nie tylko z przepisów czy z faktu, że lubimy ułatwiać sobie życie, ale też z myślenia perspektywicznego – nie stajemy się młodsi i to, co dziś nie jest dla nas barierą, za kilkadziesiąt lat może nią być. Projektanci rozwiązań do drzwi tarasowych HS od wielu lat wprowadzają tę koncepcję w życie, opracowując stosowne udogodnienia. Oto trzy najważniejsze.
Próg w drzwiach tarasowych to najbardziej oczywista bariera. W przypadku drzwi typu HS standardem staje się tzw. próg „na zero”, praktycznie zlicowany z podłogą. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom posadzka na tarasie i podłoga w mieszkaniu tworzą jedną płaszczyznę, jedynym elementem wystającym ponad nią jest kilku- lub kilkunastomilimetrowa prowadnica, po której przesuwane jest skrzydło ruchome drzwi tarasowych. Nie stanowi ona żadnej przeszkody dla dzieci, osób starszych o mniejszej sprawności, a także dla poruszających się na wózku.
Standardowo drzwi tarasowe HS obsługiwane są ręcznie, za pomocą klamki. Klamki zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić ergonomiczną i wygodną obsługę nawet dużych przeszkleń podnoszono-przesuwnych. Istnieją jednak rozwiązania, których celem jest zapewnienie jeszcze większego komfortu otwierania drzwi tarasowych HS. Pierwszym z nich jest niewidoczny, wbudowany w skrzydło moduł HS LiftUnit. Zastosowanie tego rozwiązania sprawia, że do podniesienia skrzydła drzwi tarasowych trzeba użyć o połowę mniej siły. HS LiftUnit jest elementem bezobsługowym, przeznaczonym do skrzydeł jezdnych drzwi HS o wadze od 150 kg do 600 kg.
Kolejnym rozwiązaniem ułatwiającym manualną obsługę drzwi podnoszono-przesuwnych jest przedłużona klamka RONDO. Posiada ona wyjątkowo długi pochwyt (400 mm), dzięki któremu możliwe jest wykorzystanie efektu dźwigni – siła potrzebna do obsługi drzwi tarasowych jest zmniejszona o połowę. Taka konstrukcja klamki pozwala na wygodne otwieranie i zamykanie drzwi tarasowych również z pozycji siedzącej.
Drzwi tarasowe HS można też oczywiście wyposażyć w napęd. Do wyboru są dwa typy napędów: powierzchniowy HS Master oraz wbudowany w ramę skrzydła HS ePOWER. Zautomatyzowane drzwi tarasowe standardowo obsługiwane są za pomocą pilota (lub w przypadku HS ePOWER panelu dotykowego, który zastępuje klamkę). Aby pójść o krok dalej w likwidowaniu barier, można połączyć napęd z modułem sterującym i centralą zarządzającą – dzięki tej konfiguracji można sterować drzwiami tarasowymi za pomocą aplikacji w telefonie.
Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne kojarzą się z dużymi rozmiarami, a w konsekwencji z dużą wagą. Jednak ich konstrukcja oraz dodatkowe rozwiązania sprawiają, że obsługa jest komfortowa i intuicyjna. Brak progu, rozwiązania ułatwiające ręczną obsługę oraz możliwość pełnej automatyzacji spełniają postulaty budownictwa bez barier. Dlatego decydując się na montaż drzwi podnoszono-przesuwnych, możemy być pewni, że nawet za kilkadziesiąt lat ich obsługa nie będzie stanowić dla nas – wówczas już starszych – żadnej bariery.