Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne. Jak działają i jakie są zalety HS-ów? – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne. Jak działają i jakie są zalety HS-ów?

Drzwi tarasowe mogą bazować na różnych systemach, jednym z najpopularniejszych jest system HS, czyli podnoszono-przesuwny. Wyjaśniamy, co wyróżnia drzwi tarasowe oparte na systemie HS i jakie są jego główne zalety.

Tarasowe drzwi podnoszono-przesuwne, czyli jak działa system HS?

Drzwi (zwane także oknami) tarasowe typu HS (lub inaczej HST) składają się z części stałej (nieruchomej) oraz z części mobilnej, która podczas otwierania najpierw zostaje podniesiona, a następnie jest przesuwana wzdłuż prowadnicy, która biegnie równolegle do stałego elementu okna. Z tego powodu oba skrzydła w pozycji zamkniętej są przesunięte względem siebie. Pomimo tego, że istnieje możliwość różnej konfiguracji skrzydeł*, to zasada działania drzwi/okna HS pozostaje taka sama – funkcjonuje ono zawsze w systemie podnoszono-przesuwnym.

*zgodnie z ustalonymi przez producenta schematami, które pozwalają dopasować do projektu kierunek otwierania drzwi oraz liczbę części przesuwnych i stałych

Czy wiesz, że…?
Systemowe rozwiązania w postaci okuć do drzwi tarasowych HS, sprawiają, że okna HS mogą składać się nawet z sześciu dużych części (np. wg schematu L: 2 części stałe i 4 podnoszono-przesuwne), z których każda może mieć nawet 3300 mm szerokości (co łącznie daje ścianę o długości prawie 20 m).

Zalety drzwi podnoszono-przesuwnych (HS)

1. Więcej przestrzeni. Zaletą drzwi podnoszono-przesuwnych (np. w porównaniu z drzwiami rozwierno-uchylnymi) jest oszczędność miejsca. Drzwi tarasowe HS zajmują bowiem minimum przestrzeni – tyle, ile wymaga otwarcie skrzydła (w tym jego przesunięcie). Skrzydło jezdne i część stała w pozycji zamkniętej nie tworzą jednej płaszczyzny, lecz są względem siebie lekko przesunięte – tak, aby po otwarciu skrzydło ruchome idealnie wypełniło „uskok” przy skrzydle stałym, a tym samym nie zajmowało dodatkowej powierzchni w pomieszczeniu. Dlatego, otwierając drzwi HS, nie musimy przesuwać mebli położonych blisko okna.

2. Więcej światła i pełniejsze otwarcie. System podnoszono-przesuwny umożliwia instalację przeszkleń, z których każde może mieć do 3300 mm szerokości, a także przeszkleń narożnych. Idealnym rozwiązaniem, które pozwala na jeszcze pełniejsze otwarcie salonu na świat, są narożne drzwi tarasowe (HS w wersji kątowej), które otwierają się w taki sposób, że narożnik salonu czy sypialni „znika”.

3. Komfort i bezpieczeństwo obsługi. Drzwi podnoszono-przesuwne są proste i komfortowe w obsłudze, a wersji zautomatyzowanej można je obsługiwać dosłownie bez najmniejszego wysiłku. Automatyzacja oznacza instalację napędu nawierzchniowego, jak HS Master, lub całkowicie ukrytego – HS ePOWER, i umożliwia sterowanie drzwiami HS za pomocą pilota, czytnika linii papilarnych, a – w wersji rozszerzonej – nawet przy użyciu smartfonu. Jeśli drzwi HS są bardzo duże i ciężkie, a nie zostały zautomatyzowane, mogą być także wyposażone w elementy wspomagające komfort i bezpieczeństwo ich obsługi, np. takie jak:

  • HS LiftUnit – element wyposażenia drzwi HS, który wspomaga wózek bieżny podczas pierwszego etapu otwierania skrzydła, a tym samym o połowę redukuje siłę potrzebną do jego podniesienia – dzięki niemu z otwieraniem nawet dużych skrzydeł poradzą sobie mali i słabsi domownicy;
  • HS SilentClose – mechanizm amortyzujący, który podczas zamykania delikatnie wyhamowuje skrzydło podnoszono-przesuwne (na kilka centymetrów przed osiągnięciem pozycji krańcowej), a następnie przesuwa je do odpowiedniej pozycji końcowej (zmniejsza ryzyko zakleszczenia i zapobiega uderzeniu skrzydła o ramę, a więc jego uszkodzeniu);
  • HS StopUnit – mechanizm amortyzujący, który podczas otwierania zatrzymuje skrzydło w bezpiecznej pozycji, kilka centymetrów przed osiągnięciem pozycji krańcowej (aby je dosunąć do końca, trzeba to wykonać ręcznie), dzięki czemu chroni palce przed przytrzaśnięciem, a skrzydło i ramę drzwi HS przed uszkodzeniem (spowodowanym ewentualnym, zbyt mocnym uderzeniem).

*do skrzydeł bez napędu, o masie do 400 kg

Video prezentujące możliwości rozwiązań dedykowanych do drzwi tarasowych typu HS grupy GU

4. Bezprogowe przejście z salonu na taras. Zaletą drzwi HS jest również możliwość praktycznie bezprogowego przejścia np. z salonu na taras, dzięki zastosowaniu płaskiego progu. Opcja progu zlicowanego z podłogą oznacza zastosowanie progu o wysokości 0 mm (w przejściu jest tylko kilkumilimetrowa prowadnica skrzydła jezdnego, która nie stanowi kolizyjnej przeszkody) – zgodnie z DIN 18040 dla budownictwa bez barier architektonicznych, dlatego drzwi HS ze zlicowanym progiem uwzględniają potrzeby i ograniczone możliwości ruchowe np. osób starszych czy osób z niepełnosprawnością, poruszających się na wózkach inwalidzkich.