Drzwi tarasowe w „nowoczesnej stodole” – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Drzwi tarasowe w „nowoczesnej stodole”

Nowoczesna stodoła to architektoniczny trend, który w ostatnich latach stał się niezwykle popularny. Integralnym elementem domów inspirowanych tradycyjnymi zabudowaniami gospodarczymi są tarasowe drzwi podnoszono-przesuwne (HS), które dyskretnie spajają wewnętrzną i zewnętrzną strefę domu.

Zderzenie rustykalności z innowacyjnymi rozwiązaniami architektonicznymi daje zaskakująco świeży efekt i tworzy przestrzeń gwarantującą komfortowe życie w harmonii z otoczeniem, dlatego trudno się dziwić, że koncepty w stylu nowoczesnej stodoły przebojem zdobywają serca osób planujących budowę domu.

Jak wygląda „nowoczesna stodoła”?

Bryła domu jest zwarta, pozbawiona jakichkolwiek komplikacji, oparta na planie prostokąta lub – rzadziej – litery L. Przykrywa ją maksymalnie prosty dwuspadowy dach bez wykuszy i okapu. Z jednej strony pozwala to na osiągnięcie charakterystycznego efektu w postaci eleganckiego minimalizmu, a z drugiej ma znaczenie funkcjonalne – ogranicza liczbę mostków cieplnych, a zatem poprawia energooszczędność budynku.

Sercem nowoczesnej stodoły jest przestronna część dzienna, łącząca funkcje kuchni, jadalni oraz salonu, która zapewnia mieszkańcom poczucie wolności, wynikające ze splotu kilku czynników. Z jednej strony jest to pomieszczenie bardzo wysokie, często z odsłoniętą więźbą dachową. Z drugiej charakteryzują je ogromne, panoramiczne przeszklenia, przeważnie od południowej strony, które dostarczają mnóstwo naturalnego światła i integrują dom z otoczeniem.

I to ostatnie czyni największą różnicę, bo choć nowoczesne stodoły są na tyle uniwersalne, że mogą gładko wpisać się w warunki miejskie, to jednak najlepiej prezentują się w otoczeniu natury. A do tego, żeby dom maksymalnie otworzył się na otaczającą go przyrodę, potrzebne są odpowiednie przeszklenia, w tym wielkogabarytowe drzwi tarasowe.

Drzwi tarasowe HS na skalę potrzeb

Projektowanie wnętrza z wykorzystaniem drzwi tarasowych podnoszono-przesuwnych HS jest trochę jak zabawa klockami LEGO, ponieważ można dopasować je do prawie każdego, nawet najodważniejszego projektu. Wybierając schemat drzwiowy, otrzymujemy odpowiednią liczbę segmentów stałych i ruchomych (w tym rozmieszczenie i kierunek ruchu tych ostatnich) – oczywiście z uwzględnieniem wymagań technicznych. Więcej na temat schematów drzwi tarasowych HS można przeczytać tutaj.

Możliwe jest zatem stworzenie z drzwi tarasowych podnoszono-przesuwnych szklanej ściany o długości aż 20 metrów, składającej się maksymalnie z sześciu elementów (dwa stałe oraz cztery jezdne), w której przejście przy odpowiedniej konfiguracji może mieć nawet 14 m. Dzięki temu możliwe jest pełne otwarcie nawet najszerszego tarasu.

Ciekawym rozwiązaniem jest opcja przeszklonych narożników, które mogą być stałe bądź przesuwne – po otwarciu drzwi ma się wrażenie, jakby cały narożnik się „dematerializował”. Takie możliwości sprawiają, że projektując swoją wersję nowoczesnej stodoły, można puścić wodze fantazji.

W przypadku najczęściej spotykanych wariantów, czyli dwuskrzydłowych drzwi tarasowych HS, całkowita szerokość konstrukcji może wynieść maksymalnie 6,7 m, a wysokość ok. 3,4 m. Ten rozmiar w praktyce zapewnia wystarczające doświetlenie części dziennej domu i otwarcie jej na widok za oknem.

Partnerzy w minimalizmie

Wnętrza tzw. nowoczesnych stodół są przeważnie utrzymane w duchu minimalizmu. Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne HS z kilku względów idealnie wpisują się w ten trend projektowania przestrzeni. Po pierwsze, otwierają się w taki sposób, że nie zabierają miejsca w środku, a więc w żaden nie ingerują w przestrzeń domu i nie ograniczają jej planowania. Po drugie, można wyposażyć je w minimalistyczną klamkę lub – w przypadku drzwi tarasowych z napędem HS ePOWER – w panel dotykowy (instalowany zamiast klamki). Po trzecie, znika przeszkoda w postaci progu, który może być zlicowany z podłogą zgodnie z normą DIN 18040 dla budownictwa bez barier architektonicznych. Po czwarte, można zamontować w nich wspomniany napęd HS ePOWER, którego elementy są całkowicie zabudowane w skrzydle jezdnym.

W efekcie na styku wewnętrznej i zewnętrznej strefy domu mamy czyste linie i brak jakichkolwiek zakłóceń w postaci wystających, dodatkowych elementów. Idealna harmonia.

Pełna kontrola i zdalne sterowanie

Domy w stylu nowoczesnej stodoły to także domy letniskowe albo budowane z myślą o wynajmie. W pierwszym przypadku korzystamy z nich weekendowo lub wakacyjnie, a w drugim czasowo udostępniamy gościom. W takich sytuacjach dużego znaczenia nabierają opcje zdalnego sterowania drzwiami tarasowymi, ułatwiające właściwe zadbanie o bezpieczeństwo.

Rozwiązania firmy G-U pozwalają na otwieranie i zamykanie drzwi tarasowych przez aplikację w telefonie. Można przez nią także sprawdzić, czy drzwi są otwarte, czy zamknięte. Zdalne sterowanie drzwiami tarasowymi wymaga jednak stworzenia układu: drzwi tarasowe HS – napęd (np. HS ePOWER) – moduł sterujący – centrala zarządzająca inteligentnym domem – aplikacja w telefonie. Wydatnie ułatwia to kontrolę nad domem, w którym nie mieszkamy na co dzień. Nie musimy martwić się, czy sami przed powrotem zamknęliśmy wyjście do ogrodu albo czy nie zapomnieli o tym wynajmujący. Wystarczy rzut oka na telefon i problem z głowy.

Wszystkie te czynności można też wykonać stacjonarnie przy pomocy pilota. Ta ostatnia możliwość jest szczególnie istotna dla osób starszych lub cierpiących na jakiekolwiek ograniczenia ruchowe. A takie są przecież w gronie potencjalnych klientów na wynajęcie naszej nieruchomości.

Jednak niezależnie od tego, czy „nowoczesna stodoła” to nasze miejsce do życia, czy odskocznia od codzienności, wyposażenie jej w efektowne, ogromne, wygodne w użytkowaniu i bezpieczne okna tarasowe nada jej odpowiedni charakter. Nowoczesnej bryły, otwartej na otoczenie, dobrze doświetlonej i funkcjonalnej.

G-U | Drzwitarasowe.pl. Otwórz się na naturę