Duże przeszklenia, czyli drzwi HS i letnie upały – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Duże przeszklenia, czyli drzwi HS i letnie upały

Okna podnoszono-przesuwne są funkcjonalne i wyglądają niezwykle efektownie, a także doskonałe doświetlają pomieszczenia. Jednak duża ilość światła słonecznego, będąca zaletą w okresie jesienno-zimowym, może być utrapieniem latem, kiedy na zewnątrz panują upały. Istnieją jednak sposoby umożliwiające kontrolę ilości wpadającego światła, a tym samym ograniczenie nagrzewania się wnętrza domu. Prezentujemy kilka przykładów.

O izolacyjności cieplnej okna decydują głównie parametry zastosowanego przeszklenia – przede wszystkim współczynnik przenikania energii cieplnej (g), który określa, ile energii słonecznej przedostaje się przez szybę (im wyższy, tym pomieszczenie będzie się bardziej nagrzewać). Dlatego wybierając nowe okna, warto wziąć pod uwagę ich usytuowanie, aby dobrać przeszklenie o niższym wskaźniku (g) po stronie południowej i zachodniej.

Jeśli nie planujemy zakupu nowych okien, a montaż klimatyzacji z różnych przyczyn także nie wchodzi w grę, wówczas najprostszym sposobem ochrony mieszkania przed upałami jest po prostu osłonięcie okien. Na rynku są dostępne różne rodzaje przesłon, które możemy dobrać w zależności od możliwości finansowych, upodobań oraz oczekiwanych efektów. W przypadku modnych, ogromnych przeszkleń i drzwi tarasowych HS dobrym wyborem są osłony zewnętrzne. Oto kilka popularnych rozwiązań.

Rolety zewnętrzne – znane i lubiane

Rolety zewnętrzne mogą łączyć ochronę przed słońcem z zabezpieczeniem przed włamaniem. Składają się z lameli, które przesuwają się po pionowych prowadnicach, a następnie nawijają na wał ukryty w kasecie zamontowanej nad oknem (wbudowanej lub zewnętrznej). Opuszczone rolety zapewniają różne stopnie zaciemnienia – aż do pełnego – zależne od poziomu ich opuszczenia. Ponadto mogą być przeszkodą dla włamywaczy, jeśli posiadają odpowiednią klasę antywłamaniową.

Rolety zewnętrzne można też zautomatyzować, obsługiwać zdalnie i zintegrować z alarmem, dzięki zastosowaniu kontaktronów. To czyni je rozwiązaniem antywłamaniowym. Automatyzacja rolet umożliwia takie zaprogramowanie ich działania, że będą otwierać się i zamykać samodzielnie o ustawionej godzinie. Funkcja ta sprawdza się w okresie wakacyjnym – pozwala skutecznie pozorować obecność w domu, odstraszając potencjalnych włamywaczy.

Krispol

Okiennice zewnętrzne – efektowne i z charakterem

Okiennice zewnętrzne są rozwiązaniem znanym od dawna, ale w unowocześnionej formie coraz częściej wykorzystuje się je również jako ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem w oknach tarasowych HS. Występują w trzech typach: rozwiernym, rozwierno-składanym i przesuwnym. Nie tylko chronią przed słońcem, ale również nadają budynkowi niepowtarzalny charakter. Popularnością cieszą się przesuwane okiennice wykonane z aluminium, ponieważ mają lekką konstrukcję, są odporne na działanie czynników atmosferycznych i nie wymagają zabiegów konserwujących. Aluminiowe okiennice mogą mieć różne kolory, więc łatwo dopasujemy je do elewacji budynku lub koloru stolarki okiennej.

Okiennice posiadają wypełnienie stałe, z lamelami ustawionymi pod kątem w dół, albo ruchome z lamelami, których kąt można odpowiednio ustawiać, co pozwala na regulowanie dopływu światła i powietrza. Jeśli zdecydujemy się na okiennice typu przesuwnego, wówczas nad drzwiami HS, od strony elewacji, montowana jest specjalna prowadnica, po której są one przesuwane. Pojedyncze skrzydło okiennicy można zatrzymać w dowolnym miejscu i nie trzeba decydować się na okiennice przesłaniające całe okno. Istnieje także możliwość ich automatyzacji i połączenia z domowym systemem smart home.

Żaluzje fasadowe – modne i nowoczesne

Hitem współczesnej architektury są żaluzje fasadowe montowane na oknach i drzwiach typu HS. Działają podobnie jak żaluzje wewnętrzne, ale są wyposażone w lamele odporne na czynniki atmosferyczne, a do tego wyglądają z zewnątrz minimalistycznie i efektownie.

Żaluzje fasadowe w oknach podnoszono-przesuwnych gwarantują pełną kontrolę nad ilością światła słonecznego, które wpada do wnętrza. Można je dodatkowo połączyć z systemem automatyki pogodowej, dzięki czemu będą samodzielnie ustawiać się pod odpowiednim kątem, w zależności od pogody. Mowa tu nie tylko o zasłanianiu lub odsłanianiu okien ze względu na nasłonecznienie, ale również o ustawieniu, które system wybierze w czasie ulewy czy wichury. Ponadto żaluzje fasadowe mogą być uzupełnieniem lub alternatywą dla klimatyzacji. Zostały zaprojektowane tak, aby pomiędzy szybą okna HS a lamelami wytworzyła się bariera termiczna, która spowalnia wymianę ciepła w gorące dni, obniżając temperaturę w mieszkaniu nawet o 10%.

Krispol

Zewnętrzne rolety tekstylne – niczym weneckie lustro

Zewnętrzne rolety tekstylne, tzw. rolety typu screen, są montowane w skrzynce nad oknem i zsuwają się w pionowych prowadnicach, zasłaniając okno do pożądanej wysokości. Mogą być również wykorzystywane jako osłona tarasu, jeśli jest on obudowany konstrukcją z dachem i pionowymi słupkami, na których można zamontować prowadnice. Zaletą tego typu rozwiązania jest fakt, że pozostaje w dużym stopniu przezierne – od strony wnętrza zapewnia zatem dobrą widoczność, a jednocześnie chroni je przed nagrzaniem, ponieważ do pomieszczenia przedostaje się rozproszone światło.

Rolety typu screen są wykonane z odpornego materiału – połączenia włókien szklanych z polichlorkiem winylu lub polichlorku z polipropylenem. Dzięki temu są odporne na działanie czynników zewnętrznych i można je zwijać, gdy są mokre. Działają trochę na zasadzie lustra weneckiego – od zewnątrz są nieprzezierne, natomiast z wnętrza domu nadal widać to, co na zewnątrz. Dodatkowo rolety typu screen mogą pełnić funkcję moskitiery.

Markizy – letnie klimaty

Markizy są rozwiązaniem typowo sezonowym, tworzącym rozwijane zadaszenie tarasu lub balkonu, które przy okazji chroni też pomieszczenia przed silnym nasłonecznieniem (choć w stopniu słabszym niż opisane już rozwiązania). Markizy montowane są zazwyczaj nad oknem. Mogą być obsługiwane ręcznie (za pomocą korby) lub automatycznie – można je także podpiąć do systemu automatyki pogodowej. Mają różne formy – klasyczne (balkonowe) są instalowane na ścianie lub suficie, a ich materiał jest napinany dzięki sprężynom; markizy tarasowe mają składane przegubowo ramiona z możliwością regulacji kąta nachylenia i wsporniki, które można przymocować do ściany. Markizy mogą mieć wysięg nawet do 3 metrów i różny kąt nachylenia, który można dopasować do kierunku padania promieni słonecznych.

Panoramiczne przeszklenia i wielkogabarytowe drzwi HS dostarczają dużo słońca, którego w naszej strefie geograficznej przez większą część roku po prostu brakuje. Jednak podczas upalnego lata, jeśli nie mamy klimatyzacji, a okna usytuowane są po najbardziej nasłonecznionej stronie świata, dobrze jest połączyć je z odpowiednią ochroną przed słońcem. Przed dokonaniem wyboru rozważmy takie kwestie, jak: możliwy do uzyskania stopień zaciemnienia, design oraz możliwość automatyzacji. W ten sposób wybierzemy opcję najlepiej pasującą do naszego budżetu i potrzeb domowników, która będzie się dobrze komponować z oknem HS, a nawet podkreśli lub dopełni jego efektowny charakter.