Lato na dobrze urządzonym tarasie – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Lato na dobrze urządzonym tarasie

A scenic view of family from inside of weekend cottage by the riverside

Taras to latem prawdziwy atut. Odpowiednio przygotowany do sezonu, będzie chronić przed słońcem, stając się wypoczynkową strefą komfortu, a także stanowić wyjątkowe miejsce spotkań i towarzyskich biesiad. Jak zatem urządzić taras, aby stał się wymarzonym miejscem odpoczynku w gorące dni? Wystarczy zwrócić uwagę na sześć punktów.

Po pierwsze: styl

Taras – ze względu na modne obecnie duże przeszklenia – bardzo często stanowi przedłużenie salonu, a nawet jego letnią alternatywę. Powinien więc harmonijnie współgrać z wnętrzami, które mogą być widoczne przez okna tarasowe. Miłośnicy nowoczesnych wnętrz dobrze będą się czuli na tarasach, gdzie panuje porządek i minimalizm. W nowoczesną bryłę domu idealnie wpiszą się proste meble, np. z technorattanu, oszczędne dodatki i stonowana kolorystyka. Z domem w wiejskim klimacie dobrze będzie się komponował taras w takim samym stylu, z wiklinowymi fotelami i sofami, z wygodnymi poduchami w ciepłych barwach. Dopełnieniem tego wiejskiego azylu może być także rozkładany stół, przy którym domownicy będą wspólnie zasiadać do posiłków.

Z domem w stylu boho współgra taras charakteryzujący się swobodą, luzem oraz odważnymi zestawieniami kolorystycznymi. Dobrze będą tu wyglądać własnoręcznie robione meble na bazie skrzynek albo z pchlego targu. Mile widziane są też artystyczne dodatki, np. zasłony z frędzlami albo pomponami, czy poduchy w jaskrawych barwach i fantazyjne makramy. Dopełnieniem będą także kwiaty i zioła ogrodowe. Koniecznie w dużych ilościach.

Po drugie: meble

Aby zapewnić sobie i gościom komfortowy wypoczynek, trzeba zadbać o meble. To oczywiste, że muszą być one dopasowane do tarasowego stylu oraz wygodne, ale oprócz walorów estetycznych i ergonomicznych, muszą mieć też odpowiednie walory użytkowe, dzięki którym w niezmienionym stanie przetrwają nawet w trudniejszych warunkach pogodowych. Gdy nie dysponujemy zadaszonym tarasem, w razie załamania pogody, chcąc zabezpieczyć meble przed zniszczeniem, będziemy musieli przechowywać je, np. w garażu, gdzie zazwyczaj nie ma zbyt wiele wolnego miejsca, a nawet wnieść je do domu. W takich sytuacjach dobrze sprawdzą się komplety nadające się do składania i zajmujące niewiele przestrzeni. Lekkie, funkcjonalne meble można też bez trudu przestawiać w czasie upałów w zacienione miejsce.

Ważny jest również wybór materiału, z jakiego wykonane są meble. Na tarasie, szczególnie niezadaszonym, sprawdzają się komplety z technorattanu. Są podobne do mebli rattanowych, ale w odróżnieniu od nich, odporne na wilgoć i co ważne – nie wymagają konserwacji. Kto woli meble z rattanu, powinien pamiętać, że będą wymagały więcej uwagi, podobnie jak komplety z drewna, które trzeba regularnie konserwować. Mniej zachodu wymagać będą zestawy wykonane z drewna drzew liściastych, które na słońcu nie wydziela żywicy.

Pod uwagę należy brać także wytrzymałość i właściwości materiałów, z jakich zostały wykonane poduszki na siedziska. Najlepiej sprawdzą się tkaniny odporne na wilgoć i blaknięcie.

Po trzecie: ochrona przed słońcem i deszczem

Do ochrony przed słońcem, wiatrem, a nawet deszczem wykorzystać można nowoczesne pergole, szczególnie przydatne na tarasach, na których nie ma zadaszenia. W tym przypadku warto rozważyć zamontowanie pergoli przyściennych, mocowanych do ścian budynku.

Na dużych, zadaszonych tarasach sprawdzą się pergole wolnostojące, które zapewniają komfortowy wypoczynek także w chłodniejsze, wietrzne albo deszczowe dni. Ale pod warunkiem, że posiadają przesłony boczne, chroniące przed kaprysami pogody. Zaletą pergoli jest również to, że można dzięki nim, odpowiednio grając oświetleniem i dodatkami, stworzyć niezapomniany klimat podczas wieczornych biesiad z przyjaciółmi.

Dobrym pomysłem dla osób posiadających nasłoneczniony taras mogą być uniwersalne markizy, które można, w zależności od pogody, wygodnie rozkładać albo składać, również automatycznie. Jednak najprostszym, ale również najpowszechniejszym sposobem na ochronę przed palącym słońcem na tarasie są parasole ogrodowe. W przypadku tarasów warto zwrócić uwagę na to, aby parasol posiadał kamienną podstawę, która chroni go przed przewróceniem w czasie porywistego wiatru (uwaga – w czasie wiatru zawsze składamy parasol). Innym z prostszych rozwiązań, zapewniających ochronę przed słońcem, są także coraz popularniejsze żagle ogrodowe. Stanowią one również zabezpieczenie w czasie niespodziewanego, lecz delikatnego deszczu.

Po czwarte: oświetlenie

Latem tarasy mogą tętnić życiem nie tylko w dzień. Często stają się miejscem spotkań towarzyskich, które trwają długo po zapadnięciu zmroku. Odpowiednie oświetlenie ma nie tylko walory praktyczne, tworzy też na tarasie przytulny, niepowtarzalny klimat. Odpowiednie, to znaczy odporne na wilgoć i działanie wody, a więc przeznaczone do montowania na zewnątrz.

Oświetlenie tarasowe, podobnie jak meble, powinno harmonijnie współgrać z aranżacją całego domu. Jego wybór jest także uzależniony od wielkości tarasu – na niewielkiej powierzchni lepiej sprawdzą się światła wbudowane w podłogę, które – w odróżnieniu od lamp stojących – nie zajmują miejsca. Efektownie będą się prezentowały także girlandy świetlne nad stołem lub zdobiące tarasowe balustrady.

Komfortowe dla oczu będzie nowoczesne, energooszczędne oświetlenie LED, nie tylko tańsze od tradycyjnego, ale przy okazji niemęczące wzroku i przyjazne dla środowiska. Miłośnicy roślin często do ich ekspozycji po zmroku wykorzystują także podświetlane donice, które emitują mleczne światło, wydobywające urok roślin.

Po piąte: tarasowe rośliny

Taras to idealne miejsce do założenia własnej uprawy: kwiatów, ziół, a także warzyw. To rozwiązanie nie tylko praktyczne, ale i dekoracyjne. Przygotowując roślinne dekoracje tarasowe, należy się jednak kierować nie tylko urodą roślin, ale przede wszystkim ich wymaganiami dotyczącymi poziomu nasłonecznienia. Na trasach usytuowanych od północy, czy od wschodu nie należy umieszczać roślin ciepłolubnych, np. magnolii. Sprawdzą się tam natomiast na przykład rododendrony (zbyt duże nasłonecznienie uszkadza ich liście).

W zależności od preferowanego stylu tarasowego dekoracje kwiatowe można przygotować zarówno w rattanowych donicach, jak i betonowych albo drewnianych skrzynkach, a nawet minimalistycznych wiaderkach z blachy ocynkowanej.

Jeśli na tarasie znajduje się pergola, warto ją wykorzystać jako naturalną podporę dla roślin pnących, np. bluszczu, róży lub groszku pachnącego.

Nie trzeba mieć szklarni ani ogrodu, by móc uprawiać warzywa lub zioła. Nie warto ich jednak sadzić w celach konsumpcyjnych, jeśli taras znajduje się zbyt blisko ruchliwej ulicy. W tym przypadku lepiej postawić na zioła aromatyczne, których może nie spożyjemy, ale które będą zarówno wspaniałą ozdobą, jak i źródłem pięknych aromatów.

Po szóste: pułapki na owady

Inwazja komarów może zakłócić każdy wypoczynek na zewnątrz. Dlatego warto na tarasie posadzić takie rośliny i zioła, których te owady nie tolerują. W tym kontekście na uwagę zasługują np. kocimiętka, komarzyca, lawenda wąskolistna, mięta, rozmaryn czy bazylia. Z kolei osy z tarasu pomogą odstraszyć stokrotki, a gdy minie czas ich kwitnienia – mięta i bazylia.

Aby latem przyjemnie spędzać czas na własnym tarasie, trzeba wcześniej odpowiednio przygotować tę strefę wypoczynkową. To zadanie nietrudne, które poza tym dostarcza sporo radości. Tym bardziej, że w zamian można się spodziewać nagrody – komfortowych warunków do odpoczynku przez całe lato, a nawet w czasie pięknej złotej jesieni.