Nieproszeni goście – ochrona domu przed insektami – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Nieproszeni goście – ochrona domu przed insektami

button of small harmful insects of mosquitoes flies through the air in the evening summer garden against the background of the sunset sky

Dzięki dużemu oknu HS, które w ciepłe dni można otworzyć na oścież, w domu gości prawdziwie wakacyjny klimat. Szczególnie wczesnym rankiem lub wieczorem, gdy powietrze robi się rześkie i przynosi ulgę po upalnym dniu. Ale lato to także pora, gdy wszelkiej maści owady są szczególnie aktywne. O ile małych rezydentów ogrodu tolerujemy na zewnątrz, o tyle do domu insektów z reguły nie zapraszamy. Niestety często otwierane okna i drzwi tarasowe są drogą, przez którą owady dostają się do pomieszczeń. Na szczęście możemy temu zaradzić.

Listwa mikrowentylacyjna – podwójna ochrona w drzwiach HS

Mucha w kuchni, komar w sypialni, a wietrzyć trzeba… Wymachiwanie packą na muchy z pewnością nie należy do najciekawszych zajęć, a lepy nie prezentują się najlepiej. Poza tym, jeśli któryś z domowników ma uczulenie na jad owadów, a w domu pojawi się osa lub szerszeń, może zrobić się nerwowo. Aby nie uganiać się za insektami, należy postawić na sprawdzone rozwiązania. Inne – w przypadku tarasowych drzwi HS, a inne do rozwiernych i uchylnych drzwi balkonowych i okien.

Tarasowe drzwi podnoszono-przesuwne różnią się od klasycznych konstrukcji – nie tylko efektownym wyglądem i komfortowym sposobem obsługi, ale także tym, że w systemach HS nie ma możliwości uchylenia okna. Zamiast tego w drzwiach podnoszono-przesuwnych można zastosować listwę mikrowentylacyjną, która oprócz tego, że pełni funkcję wentylacyjną, zatrzymuje także insekty. Listwa to dyskretny element z oferty dodatkowego wyposażenia do drzwi HS, który przy zamkniętym skrzydle jest praktycznie niewidoczny.

Podstawową zaletą tego produktu jest możliwość przewietrzenia salonu przy zaryglowanych drzwiach. Listwa mikrowentylacyjna jest zintegrowana z ościeżnicą, więc wysuwa się wówczas, gdy skrzydło jezdne drzwi HS jest ustawione w pozycji wentylacyjnej (pozostając jednocześnie bezpiecznie zaryglowane!) – przesunięte na tyle, aby odkryć listwę. Dzięki temu możliwe jest bezpieczne i komfortowe wietrzenie wnętrza – przede wszystkim nocą, ponieważ listwa mikrowentylacyjna chroni nie tylko przed otwarciem drzwi HS z zewnątrz (ma poziom bezpieczeństwa antywłamaniowego klasy RC2), ale – dzięki specjalnej siatce – także przed insektami. Tego typu rozwiązanie może być stosowane w drzwiach HS obsługiwanych ręcznie – przede wszystkim drewnianych, ale można z niego korzystać także w niektórych profilach PVC.

Listwa mikrowentylacyjna w klasie RC2
Listwa mikrowentylacyjna w klasie RC2

Moskitiery do drzwi tarasowych HS

Listwę mikrowentylacyjną stosuje się w drzwiach tarasowych oprócz moskitiery lub zamiast niej (jeśli montaż moskitiery z jakichś powodów jest niemożliwy lub użytkownik nie chce mieć elementu zakłócającego widok). Jeśli jednak istnieje taka możliwość, to drzwi tarasowe HS, które latem często są otwarte, warto wyposażyć w moskitierę. Moskitiery wykonane są z siatki (najczęściej w kolorze szarym lub czarnym) rozpartej zazwyczaj na ramie lub stelażu (z aluminium lub drewna), które montuje się w otworze okiennym lub drzwiowym. Sama siatka ma gęsty splot, ale nadal efektywnie przepuszcza powietrze i światło, nie zakłóca widoczności z okna, a jednocześnie skutecznie zatrzymuje insekty.

W dużych drzwiach tarasowych HS dobrze sprawdzi się moskitiera przesuwna – ramkowa, której skrzydło porusza się po górnej i dolnej szynie jezdnej (na rynku można znaleźć różne rodzaje szyn, które umożliwiają instalację moskitiery w różnych typach drzwi). Moskitiera przesuwna jest łatwa w montażu i demontażu. Można także doposażyć ją w magnesy, dzięki którym nie będzie się otwierać w niekontrolowany sposób, np. podczas silniejszych podmuchów wiatru lub w kontakcie ze zwierzętami domowymi.

Sprawdzoną opcją są także ruchome moskitiery rolowane lub plisowane. Produkty tego typu z reguły posiadają własne, aluminiowe profile z magnesami i poruszają się po dolnej i górnej szynie, zwijając do bocznej kasety, co sprawia, że można je rozwijać tylko wtedy, gdy drzwi HS są otwarte.

Moskitiery okienno-drzwiowe

Wybór moskitier zależy m.in. od wielkości okna i drzwi oraz od sposobu ich użytkowania (otwierania). Najtańszą opcją są materiałowe moskitiery do samodzielnego montażu – najczęściej mocowane na rzepy, z siatką wykonaną z włókna poliestrowego, która może mieć różne kolory, np. biały. Tego typu produkty są stosowane zarówno w oknach, jak i w drzwiach rozwiernych i uchylnych. W przypadku drzwi balkonowych siatka zazwyczaj składa się z dwóch części zapinanych na zamek lub magnesy, dzięki czemu przejście jest chronione przed insektami, a jednocześnie nadal można z niego korzystać. Za niską ceną kryje się jednak słabsza jakość (rzepy i siatka po pewnym czasie po prostu ulegają zniszczeniu) i gorsza estetyka. Ponadto – szczególnie w przypadku okien – demontaż takiej moskitiery w celu umycia ram i szyb może oznaczać jej zniszczenie. Często tego typu moskitierę trzeba samodzielnie przyciąć i przytwierdzić, co nie zawsze jest proste, ale ten niskobudżetowy produkt ma też zalety – zazwyczaj da się go dopasować praktycznie „na miejscu” do różnej wielkości otworu i dobrze sprawdza się tam, gdzie potrzebny jest od zaraz i na krócej, np. w altanie ogrodowej lub w domku letniskowym.

Droższymi, ale przede wszystkim trwalszymi, bardziej estetycznymi i wygodniejszymi w użytkowaniu produktami są okienne moskitiery ramkowe, montowane bezpośrednio na ramie okiennej przy pomocy specjalnych blaszek zaczepowych. Moskitiery tego typu wykonuje się na wymiar i można je dopasować do niemal wszystkich profili okiennych. Dodatkową zaletą jest to, że można je łatwo zdemontować, wyczyścić i schować na zimę.

Moskitiery

Osobnym typem są moskitiery skrzydłowe do drzwi balkonowych, które mocuje się bezpośrednio na futrynie lub na dodatkowej ramie – zawiasy przykręcane są do ościeżnic, na których osadza się skrzydło moskitiery. Zaletą tego typu produktu jest prosty montaż i demontaż, który pozwala na jego swobodne zdejmowanie, co ułatwia konserwację. Moskitiery drzwiowe są wyposażone w: uchwyt do otwierania, magnesy (utrzymują pozycję zamkniętą), uszczelkę szczotkową (zwiększającą szczelność, czyli poziom ochrony przed owadami).

W oknach można zastosować także moskitiery rolowane lub plisowane, które umożliwiają rozwijanie wtedy, gdy okno jest uchylone lub otwarte. Tego typu rozwiązanie zajmuje niewiele miejsca i wyglądem przypomina standardową roletę okienną. Moskitiery rolowane można zamontować na oknie, ale mogą także stanowić dodatkowy, integralny element rolety zewnętrznej (elewacyjnej), działający niezależnie od niej. W przypadku moskitiery plisowanej siatka porusza się po bocznych szynach i składa w estetyczną harmonijkę.

W ofercie producentów okien i drzwi tarasowych jest zatem wiele rozwiązań, które chronią dom przed insektami, a domownikom zapewniają komfort dobrze przewietrzonych pomieszczeń. Rodzaj zabezpieczenia przed owadami zależy przede wszystkim od wielkości, typu okien i drzwi, ale także od wymogów estetycznych i zasobności portfela klienta. Różne siatki, kolory ramek czy sposoby montażu i obsługi moskitier sprawiają, że oferta jest naprawdę różnorodna. A systemowe rozwiązania (oferowane chociażby przez producentów nowoczesnych drzwi HS), które łączą ochronę antywłamaniową z ochroną przed insektami, sprawiają, że praktycznie każdy może wybrać produkt odpowiedni do swojego domu.