Nowoczesne oczka wodne – efektowny sposób na upiększenie tarasu – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Nowoczesne oczka wodne – efektowny sposób na upiększenie tarasu

Photo showing a landscaped contemporary Japanese garden with a large expanse of pre-treated timber decking, providing a family space for outdoor furniture - a modern slatted table and benches. The stained decking has been cut to form a curve around a large koi pond, while other features include Japanese maples, bonsai trees and oriental lanterns.

Oczka wodne pasują do każdego tarasu. Wpływają pozytywnie na mikroklimat, zwiększają wilgotność powietrza i przynoszą przyjemne ochłodzenie w gorący dzień. A to z kolei wpływa na jakość naszego wypoczynku, szczególnie w czasie upałów. Nawet najmniejsze oczko wodne, umieszczone na tarasie lub w jego pobliżu, może sprawić, że zakątek ten zyska niepowtarzalny urok.

Jakie oczko wodne wybrać?

Marzenia o posiadaniu własnego oczka wodnego możemy zrealizować, nawet nie dysponując dużym ogrodem. Wodne dekoracje przyciągające wzrok, da się z powodzeniem stworzyć na tarasie i w jego sąsiedztwie. Najlepiej sprawdzą się tam minioczka wodne, w których świetnie będą się prezentować niewielkie wodne ogródki. Na tarasie, tuż obok strefy wypoczynkowej lub jadalnej, możemy też np. umieścić oczko wodne w postaci wodoszczelnego pojemnika, któremu uroku doda kamienna obudowa, np. z ciemnoszarego lub czarnego sjenitu, nazywanego także kamieniem królewskim, który charakteryzuje się bardzo niską nasiąkliwością, przez co idealnie nadaje się do tego typu zadań. Tuż obok tak przygotowanego oczka wodnego można posadzić rośliny, tak by otuliły je ze wszystkich stron, co spotęguje jeszcze efekt wizualny.

Dobrą alternatywą na tarasie mogą być oczka wodne ze stali cortenowej. Stal ta w pierwotnym zamyśle miała być wykorzystywana przede wszystkim do budowy mostów i drapaczy chmur, gdyż charakteryzuje się niezwykłą wytrzymałością. Znalazła jednak zastosowanie także w ogrodzie , np. jako obmurówka innowacyjnych oczek wodnych(1) . Ogrodowe dekoracje wodne wykonane na bazie cortenu są nietuzinkowe. Uroku dodaje im wygląd blach, na których powierzchni – pod wpływem warunków atmosferycznych, tworzy się naturalna powłoka przypominająca kolorystycznie rdzę. Każda blacha jest inna, ze względu na wybarwienia stali, które nigdy nie są jednolite. Oczka wodne na bazie cortenu pasują do każdego typu tarasu, ale najlepiej prezentują się na tarasie drewnianym.

Uroku niewielkiemu tarasowi mogą dodać też wypełnione wodą misy albo oczka wodne w kamionkowych donicach, które sprawdzą się, gdy wykonanie wodnych dekoracji o większych gabarytach jest niemożliwe. Nieco większe oczko wodne możemy stworzyć na bazie dostępnych na rynku gotowych zbiorników z tworzyw sztucznych o różnych kształtach i gabarytach. Zalet tego rozwiązania jest zresztą więcej. Zbiorniki takie są szczelne, trwałe i odporne na temperaturę. Przy ich pomocy w prosty sposób można stworzyć efektowne oczko wodne, a w przypadku zmiany domu – zabrać je ze sobą i umieścić w nowym miejscu(2).

Urzekające kompozycje bagienne

W minioczkach wodnych trudno byłoby hodować rybki, ale nasz taras zyska, gdy w wodzie posadzimy rośliny: kaczeńce, kosaćce syberyjskie czy np. pachnącą miętę wodną albo niezapominajki błotne o niebieskich, drobnych kwiatach. W centrum nieco większych oczek wodnych dostojnie będą się prezentować lilie wodne albo hiacynty wodne. Warto pamiętać, aby kwiaty te sadzić w specjalnych pojemnikach dla roślin wodnych, przypominających ażurowe kosze, wyłożonych jutą lub geowłókniną i wypełnionych odpowiednim podłożem. To zapobiegnie ich gniciu(3).

Gdy chcemy w oczku wodnym hodować rośliny, a nie tylko dekorować je, np. kamieniami, musimy rozważnie wybrać miejsce, w którym postawimy nasz zbiorniczek. Dlaczego? Oczko wodne z ogrodem bagiennym należy umiejscowić w półcieniu, tak by promienie słoneczne docierały do niego nie dłużej niż przez 5 godzin dziennie. Woda w pełnym słońcu zbyt szybko się nagrzewa, co mogłoby spowodować obumieranie roślin. A mają one nie tylko wzbudzać zachwyt, ale też pełnić rolę oczyszczającą, przyczyniając się do zmniejszenia rozrostu glonów w oczku wodnym i utrzymania w nim przejrzystej wody(4). W tym zadaniu pomóc może nam także instalacja pompy filtrującej.

Oczko wodne połączone z fontanną

Ważną funkcją oczek wodnych może być także ich działanie prozdrowotne. Dobrze wpływają bowiem na stan psychiczny człowieka. Płynąca spokojnym nurtem, szumiąca woda pozwala się wyciszyć, ukoić nerwy po całym dniu pracy i zrelaksować się przed snem. A jej szelest, gdy spływa po kamieniach umieszczonych w oczku wodnym, może obudzić wspomnienia miłych, wakacyjnych chwil spędzonych nad górskim potokiem. Taki efekt można uzyskać, ozdabiając oczko wodne niewielką fontanną.

Tego typu ozdoby kojarzą się nam głównie z ogrodami, ale można je instalować także na tarasach, pod warunkiem, że fontanny nie będą tryskały wodą zbyt obficie i wysoko. W tarasowej strefie relaksu sprawdzą się np. niewielkie fontanny z kamienia, połączone z małym oczkiem wodnym. Na tarasie możemy także zainstalować fontanny w formie kul w misie, a przy tarasie ustawić np. fontanny w pojemnikach wykonanych ze stali corten. Domownikom powinno się spodobać także źródełko tryskające z kamienia. Oczko wodne z umieszczoną w nim fontanną nie tylko cieszy oczy, ale również nawilża powietrze w najbliższym otoczeniu, może też powodować ujemną jonizację, obniżając także temperaturę. A to z kolei wpływa pozytywnie na jakość naszego wypoczynku(5).

Oświetlenie, które dodaje magii

Nowoczesne oczka wodne możemy również rozświetlić za pomocą oświetlenia LED, co po zmroku da magiczny efekt i pozwoli je podziwiać także przez okna tarasowe, gdy chronimy się w domu przed wieczornym chłodem. Ciekawie prezentuje się np. oświetlenie dna oczka wodnego. Wówczas widoczna jest i przezroczysta woda, i rośliny w niej posadzone. Można też lampy zainstalować wokół oczka wodnego, podkreślając światłem jego granice.

Najbardziej ekonomicznym i najmniej czasochłonnym rozwiązaniem jest zaplanowanie oświetlenia przed założeniem zbiornika, co pozwoli już na etapie budowy na skuteczne zamaskowanie okablowania. Instalowanie oświetlenia w już istniejącym oczku wodnym także jest możliwe, ale wymaga większego nakładu pracy, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami(6).

Oczko wodne, a pozwolenie na budowę

Czy budując oczko wodne, trzeba zgłosić ten fakt lub uzyskać pozwolenie na budowę? O tym, kiedy budowa oczka wodnego wymaga zgłoszenia lub pozwolenia na budowę, decyduje jego wielkość. Takie zezwolenie nie jest potrzebne w przypadku budowy małego, przydomowego oczka wodnego o powierzchni do 50 m2. Tego typu budowy, jak wynika z art.29 ust.2 pkt 13 Prawa budowlanego, nie wymagają także wcześniejszego zgłoszenia(7).

Dla miłośników natury oczko wodne na tarasie może być w czasach pandemii namiastką plenerowych wyjazdów wakacyjnych. Gwarantuje nie tylko przyjemne wrażenia wizualne, ale zapewnia także komfortowy wypoczynek. Podświetlone kwiaty, tworzące bagienne ogródki, szum wody płynącej leniwie i widok własnoręcznie przygotowanych wodnych kompozycji – wszystko to gwarantuje błogi relaks i daje satysfakcję. Czego chcieć więcej?