Odśnieżanie tarasów i ogrodów – zimowy obowiązek – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Odśnieżanie tarasów i ogrodów – zimowy obowiązek

Little boy cleans the snow from the track with a shovel. Snowmen in the background

W tym roku zima zaatakowała z impetem. Tarasy i przydomowe ogrody przykryła biała, ciesząca oczy, pierzynka. Oprócz tego, że pięknie się prezentuje, może być też dla nich zdradliwa. Czas zatem wziąć sprawy (i szufle) w swoje ręce i odśnieżyć. Ale uwaga – warto poznać kilka zasad odśnieżania.

Systematyczne odgarnianie śniegu to klucz do pięknego tarasu

Nagromadzone zimą na tarasie warstwy zalegającego śniegu obciążają niepotrzebnie okładziny. Należy więc regularnie usuwać białą pokrywę. Jednak odśnieżanie tarasów, to wbrew pozorom wcale nie taka prosta czynność. Co może być w tym trudnego? Chociażby dobór odpowiedniego sprzętu do odgarniania śniegu. Trzeba pamiętać, że tradycyjne, metalowe szufle używane do odśnieżania ulic są zbyt twarde i mogą uszkadzać powierzchnię tarasów.

Jeśli zadanie ma być wykonane dobrze i bez szkody dla tarasu, można użyć plastikowej szufli, pod warunkiem, że jest ona wyprodukowana z niezbyt twardego materiału. Jeszcze bardziej przyjazne dla tarasów będą gumowe narzędzia, które nie zarysują mechanicznie płytek.
Równie ważna jest także technika usuwania śniegu, szczególnie w przypadku drewnianego tarasu. Należy to robić wzdłuż ryflowania, bo szuflując w poprzek można zarysować podłogę, a nawet doprowadzić do pęknięć na jej powierzchni.

Gdy taras pokryje lód, nie należy próbować skuwać go ostrymi narzędziami, bo to także może uszkodzić okładziny, zwłaszcza ceramiczne lub klinkierowe. Niewskazane jest również sypanie soli czy innych środków ułatwiających topnienie śniegu i lodu. Po pierwsze mogą one spłynąć do ogrodu i zniszczyć rośliny, a po drugie – w przypadku tarasu drewnianego – przebarwić deski podłogowe.

Drzwi tarasowe i próg bez barier… dla śniegu

Duże drzwi tarasowe, które pozwalają nam cieszyć się malowniczymi, zimowymi krajobrazami z pozycji ciepłego pokoju, bardzo często posiadają próg zlicowany z podłogą (np. GU-thermostep). To innowacyjne rozwiązanie, które niweluje bariery między tarasem a domem (i ma też dobre właściwości izolacyjne), ale jednak sprawia, że zimą tym bardziej powinniśmy zadbać o odśnieżenie tarasu. Zalegający tam śnieg może bowiem w łatwy sposób dostać się do mieszkania przy każdej próbie otwarcia drzwi, choćby podczas wietrzenia pomieszczeń. Warto, więc regularnie usuwać biały puch z tarasu, aby uniknąć takich niespodzianek.

Taras na piętrze to zimą wyzwanie

Korzystanie wiosną i latem z tarasu na piętrze to sama przyjemność. Natomiast zimą, po intensywnych opadach śniegu, to dodatkowy obowiązek. Względy bezpieczeństwa wymagają, aby takie miejsca odśnieżać regularnie. Ale jest jeden warunek – trzeba bardzo uważać, zrzucając śnieg na ulicę, by przy okazji nie doprowadzić do wypadku. Jeśli nie możemy skorzystać z pomocy innych, którzy ostrzegaliby przechodniów, czy przejeżdżających kierowców, bezpieczniejszym sposobem będzie załadowanie śniegu do wiaderek, przeniesienie do łazienki i… rozpuszczenie w wannie. Pamiętajmy, że śnieg może być zabrudzony – śmieci nie powinny trafić do kanalizacji, bo mogą spowodować zator.

Śnieg w ogrodzie szkodzi roślinom?

Rośliny ukryte zimą pod śnieżną pierzynką, mogą przetrwać w dobrej kondycji aż do cieplejszych, bardziej słonecznych dni. Śnieżna otulina chroni je przed siarczystym mrozem. Ale rośliny źle znoszą nadmiar śniegu. Warto o tym pamiętać i nie doprowadzać do tworzenia się hałd, które utrudniają roślinności dostęp do tlenu, bo to może sprawić, że po prostu zaczną gnić. Brak systematycznego odśnieżania ogrodów może się również zemścić na trawnikach. Zalegające na ich powierzchni lód i śnieg nie przepuszczają powietrza, powodując tak zwaną pleśń śniegową, mogącą nawet całkowicie zniszczyć trawnik.

Odśnieżamy ogród

Aby nie stracić swoich ulubionych roślin, warto więc systematycznie usuwać śnieg z ogrodu. Najlepsza do tego celu będzie szufla z takiego tworzywa, do którego śnieg się nie przyczepia. W odróżnieniu od łopaty stosowanej na tarasach, krawędzie szufli używanej w ogródku mogą być wzmocnione metalową blachą. Najlepiej, aby łopata była lekka, wówczas łatwiej będzie przy jej pomocy poradzić sobie z przerzucaniem ciężkiego, mokrego śniegu. Trzeba jednak pamiętać o ostrożnym szuflowaniu, by podczas tej czynności nie ucierpiały rośliny. Warto też zakupić miotły, które idealnie sprawdzą się do odgarniania świeżego puchu. Gdy zdarzy się zima szczególnie mroźna, do rozkruszania lodu i zmarzniętego śniegu przydatny może się okazać skuwacz do lodu.


Uwaga! Do rozpuszczania lodowej pokrywy w ogrodach, podobnie jak na tarasach, nie należy stosować soli kuchennej i innych środków chemicznych, które mogą być toksyczne dla roślin

Gdzie gromadzić odgarnięty śnieg?

Dobrym pomysłem na rozrzucenie śniegu są krańcowe miejsca w ogrodzie, takie, które nie leżą w ciągach komunikacyjnych. Należy go jednak rozmieścić w taki sposób, by przy okazji nie zakryć roślin. Hałdy śniegu nie mogą też tamować spływu wody do kratek ściekowych.