Oświetlenie tarasu – letnia wizytówka domu

Oświetlenie tarasu – letnia wizytówka domu

beautiful modern house in cement, view from the garden, night scene

Wiosenne i letnie wieczory spędzone na tarasie w miłym towarzystwie mogą dostarczyć niezapomnianych wrażeń i przynieść zasłużony odpoczynek po stresującym dniu. Aby jednak móc korzystać ze strefy relaksu po zapadnięciu zmroku, trzeba najpierw dobrze oświetlić taras. Jego magiczny urok, wydobyty z zakamarków przy pomocy światła sprawi, że relaks na świeżym powietrzu stanie się jeszcze przyjemniejszy.

Klasa odporności równie ważna jak estetyka

Stworzenie klimatycznej i odpowiednio oświetlonej przestrzeni tarasowej najlepiej zaplanować już na etapie projektowania domu. A następnie swój plan wcielić w życie, według ustalonej wcześniej koncepcji. Wykonywanie tych czynności później, gdy dom jest już zbudowany, bywa trudniejsze i generuje większe koszty.

Planując zakup oświetlenia tarasowego, trzeba brać pod uwagę nie tylko jego estetykę, ale także bezpieczeństwo i względy użytkowe. Warto więc pamiętać, że na dworze – nawet na szczelnie zadaszonym tarasie, należy używać jedynie oświetlenia przeznaczonego do montowania na zewnątrz, ponieważ jest ono odporniejsze na wilgoć. Jak rozpoznać, która z lamp najlepiej nadaje się do tego celu? Kluczowy będzie stopień szczelności obudowy danego urządzenia, oznaczony symbolem IP (International Protection Rating lub Ingress Protection Rating). Im wyższa wartość wskaźnika IP, tym lampy tarasowe są bardziej odporne na działanie wody i czynników zewnętrznych(1).

Oświetlenie tarasowe, by działać bezawaryjnie, musi mieć klasę szczelności IP nie mniejszą niż 44 dla opraw ściennych oraz 54 w przypadku lamp stojących. Oprawa montowana w podłodze powinna cechować się natomiast stopniem ochrony o wartości IP minimum 65. Wtedy nie straszne jej będą nawet strugi deszczu (12,5 l/min), lane na obudowę z dowolnej strony(2).

Taras w harmonii z domem

fot. Nowodvorski Lighting
fot. Lena Lighting S.A._Piatto 610

Decydując się na zakup oświetlenia tarasowego, warto pamiętać, aby wybrane do aranżacji lampy były ze sobą spójne i stanowiły estetyczną całość. Powinny też korespondować z wystrojem całego domu, wpisując się w jego styl. Taras bywa bowiem wizytówką domu, szczególnie wówczas, gdy znajduje się od frontu i jest widoczny z ulicy. Lampy tarasowe nie muszą być jednak identyczne, jak te które rozświetlają dom, ale warto, aby harmonijnie się z nimi komponowały. Wtedy taras staje się automatycznie niejako przedłużeniem domu i jego stylistyki, tym bardziej, jeśli przestrzenie te łączy duże przeszklenie typu HS bez widocznego progu w przejściu.

Pomocą w uzyskaniu spójnego efektu stylistycznego służą producenci, którzy mają w swojej ofercie lampy tarasowe nawiązujące formą do oświetlenia wewnętrznego, jak np. lampy stojące, przypominające do złudzenia te, które umieszcza się w domu.

E jak ekologia, E jak energooszczędność

Wraz ze wzrostem ekologicznej świadomości rośnie też zapotrzebowanie na tego typu produkty w kategorii oświetlenia tarasowego. Takim proekologicznym rozwiązaniem jest nowoczesne oświetlenie w technologii LED, energooszczędne oraz przyjazne dla środowiska i tańsze od tradycyjnego. Ponadto oświetlenie LED nie posiada elementów wykonanych z rtęci oraz ołowiu, w związku z czym nie ma potrzeby jego utylizacji. Jest także przyjazne dla oczu, ponieważ nie męczy wzroku, nawet gdy długi czas przebywa się w miejscu, które oświetla.

Lampy ledowe można zamontować w podłodze tarasu, dzięki czemu łagodnie rozświetlą jego powierzchnię, będąc jednocześnie przyjazne dla oczu. Albo oświetlić przy ich pomocy schody, co jest zabiegiem zwiększającym bezpieczeństwo użytkowników po zapadnięciu zmroku. Do tego celu mogą posłużyć wodoodporne listwy LED o podwyższonej trwałości i wytrzymałości.

Dyskretny urok lamp solarnych

W trend ekologiczny wpisują się także przyjazne dla środowiska lampy solarne, dużo tańsze w eksploatacji od tradycyjnych. Ładują się bowiem same, pobierając energię ze słońca. Używanie tego rodzaju lamp nie powiększa więc rachunków za prąd i nie stwarza konieczności rozprowadzania instalacji elektrycznej. Warunkiem jest jednak, że muszą znajdować się w miejscu nasłonecznionym przez większą część dnia, aby odpowiednio się naładować i po zmroku pięknie oświetlić taras.

fot. Nowodvorski Lighting

Ciekawym rozwiązaniem są lampy solarne z czujnikiem ruchu i zmierzchu, uruchamiające się samodzielnie, gdy nastaje mrok. Zaletą tego typu oświetlenia jest również to, że może stanowić rodzaj tamy dla włamywaczy, zdumionych, gdy nagle mrok rozświetli światło. Czujnik ruchu w tego rodzaju lampach włącza się bowiem automatycznie, gdy ktokolwiek znajduje się w jego zasięgu. Analogicznie, lampy wyłączają się samoistnie, gdy czujniki nie wykryją nikogo w pobliżu. Oświetlenie solarne sprawdzi się idealnie wówczas, jeżeli na etapie budowy domu nie wykonano na tarasie instalacji elektrycznej.

Oprawy solarne można umieszczać w donicach, by po zmroku podkreślić urodę ulubionych roślin. Jest to bezpieczne dla kwiatów ponieważ takie lampy nie wytwarzają ciepła, w związku z czym nie zagrażają roślinom.

Barwy światła – to warto wiedzieć

Planując rozmieszczenie źródeł światła, dobrze jest pamiętać, że przy niskim świetle podłogowym czy świetle bocznym łatwiej się zrelaksować niż przy górnym. Istotna jest także barwa światła, mierzona w Kelwinach. Im wyższy poziom Kelwinów, tym światło jest zimniejsze (białe). Im ta wartość jest niższa, tym światło cieplejsze (żółte). Wypoczynkowi na tarasie sprzyja żółta barwa światła (2700 K). Z żarówek sączy się wówczas delikatne światło, pozwalające na relaks i wyciszenie. Wartość 3000 K oznacza natomiast ciepłą barwę światła, przy której z powodzeniem można na tarasie poczytać (3).

Kule świetlne, lampiony i girlandy

fot. Philips Hue

Wybór odpowiedniego oświetlenia tarasowego zależy także od gabarytów strefy wypoczynkowej. Niewielki taras będzie lepiej się prezentować i zyska na funkcjonalności, gdy zastosujemy światła wbudowane w podłogę, a nie stojące lampy. Te z kolei sprawdzą się na przestronnym tarasie. Aby nastrojowo go oświetlić, można też wybrać modne lampiony czy efektowne przenośne kule świetlne, tworzące widowiskowy teatr świateł. Są dostępne w różnych wielkościach i dobrze się prezentują nawet w ciągu dnia. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie na tarasach dekoracyjnych, kolorowych girland świetlnych. Można je z powodzeniem umieścić nad stołem albo przyozdobić nimi tarasowe balustrady.

Podświetlane donice podkreślą urok kwiatów

Na tarasie efektownie prezentują się podświetlane donice w różnych kształtach oraz wielkościach, dzięki którym własnoręcznie wyhodowane rośliny będą dobrze widoczne nawet po zmroku. A obserwowanie ich zapewni miłośnikom natury przyjemne ukojenie po pracowitym dniu. Tym bardziej, że donice, zasilane energooszczędnymi żarówkami typu LED, emitują mleczne, przyjazne dla oczu światło

fot. Philips Hue
fot. Philips Hue

Popularne i zarazem funkcjonalne są też kinkiety zewnętrzne, które można umieścić przy drzwiach tarasowych. Tak wykorzystane, oświetlą wejście na taras. Ale sprawdzą się też w strefie wypoczynkowej – nad siedziskami, fotelami czy kanapami, łagodnie rozświetlając przestrzeń.

Na tarasach zadaszonych dobrym rozwiązaniem są lampy wiszące albo plafony, umieszczone nad stołem. Emitują bowiem odpowiednią wiązkę światła, by oświetlić biesiadny stół, jak również znajdujące się w pobliżu meble i sprzęty tarasowe. Strefę relaksu oświetlić można również przy pomocy lamp tarasowych wbudowanych w podłogę albo lamp stojących, które mają też tę zaletę, że można je przenosić w dowolne miejsce i – w zależności od potrzeb, tworzyć odpowiednią atmosferę na tarasie.

Oświetlenie tarasu, stwarzające nastrojowy klimat, zapewnia jego użytkownikom nie tylko przyjemne wrażenia estetyczne, ale podnosi także komfort korzystania z niego po zmroku. Dobrze oświetlone stopnie schodów czy granice tarasu pozwalają uniknąć nieprzyjemnych w skutkach zdarzeń. Tarasowa przestrzeń robi się wówczas – za sprawą gry świateł – przyjazna i bezpieczna.

Okiem eksperta
Najpopularniejsze rozwiązania w zakresie oświetlenia tarasowego

Małgorzata Nowodworska, ekspert marki Nowodvorski Lighting

Taras to ogrodowa przestrzeń, w której spędzamy zazwyczaj dużo czasu podczas wiosennych i letnich miesięcy, wymaga zatem efektownego i budującego klimat oświetlenia. Idealnie sprawdzą się tu dyskretne elementy dekoracyjne, jak np. latarenki PICNIC LED. Lampki wprowadzą atmosferę relaksu i zbudują nastrój.

Jeżeli zależy nam na dopełnieniu klasycznej i eleganckiej aranżacji, warto pokusić się o oświetlenie przypominające charakterem lampy wewnętrzne, jak lampy przenośne MAHE LED. Dzięki nim taras stanie się swoistym przedłużeniem salonu. Zarówno MAHE, jak i PICNIC po pełnym naładowaniu dostarczają światła na wiele godzin. Sprawdzą się zatem wszędzie tam, gdzie nie możemy sobie pozwolić na doprowadzenie instalacji lub w sytuacji, gdy potrzebujemy oświetlenia w innych partiach ogrodu niż zazwyczaj.

Swoistym hitem w ogrodach są także lampy przenośne CUMULUS – świecące kule w różnych rozmiarach, pływające niczym magiczne bańki po otwartych przestrzeniach trawnika czy podświetlane donice FLOWERPOT. W dzień stanowią efektowną ozdobę posesji, a nocą doświetlają newralgiczne miejsca.

Cezary Wichniewicz, Product Manager Lena Lighting S.A.

Cezary Wichniewicz, Product Manager Lena Lighting S.A.

Dobierając oświetlenie, należy pamiętać, by nie było ono zbyt intensywne. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie lamp emitujących miękkie światło pośrednie. Podobny efekt można uzyskać, stosując elastyczne moduły LED ukryte za elementami konstrukcyjnymi tarasu. Dobierając kinkiety oraz lampy wiszące, warto zwrócić uwagę na spójność wzorniczą. Na ścianach sprawdzą się oprawy elewacyjne typu PILLAR LED/QUBE LED, natomiast na krawędzi UP LED, dające delikatne światło podkreślające krawędzie oraz ciągi komunikacyjne. W okolicach stołu, gdzie możemy okresowo potrzebować wyższego natężenia światła, ciekawą opcją będą duże designerskie lampy zwieszane (SOLANTO, PIATTO, CORIA). Nowoczesnym rozwiązaniem, które zapewni nam odpowiednie natężenie światła oraz elastyczność w zakresie kierowania strumienia w miejsce, gdzie go najbardziej potrzebujemy, jest zastosowanie systemu szynowego wraz z projektorami EXPO LED.

Poza oświetleniem samego tarasu, należy także pamiętać o jego otoczeniu. Dzięki zastosowaniu słupków (ASTER LED) oraz opraw do wbudowania w grunt (MODO LED) podkreślimy otaczającą roślinność oraz ciekawe elementy architektoniczne w naszym ogrodzie

Cezary Jeznach, ekspert marek Philips Hue i WiZ

Cezary_Jeznach, ekspert marek Philips Hue i WiZ

Ze względu na mnogość dostępnych rozwiązań, dobór oświetlenia tarasowego może w pierwszej chwili wydawać się trudny, jednak w rzeczywistości jest to proste zadanie. Identycznie jak w przypadku wnętrz, świetnym rozwiązaniem jest system inteligentnego oświetlenia marki Philips Hue, dzięki któremu taras rozbłyśnie milionem barw – kolacja we dwoje, grill z przyjaciółmi czy wieczór z książką na tarasie, z systemem Philips Hue, jednym kliknięciem w aplikacji możemy zmienić patio w zupełnie inne miejsce.

Bogaty wachlarz odpornych na działanie warunków atmosferycznych produktów sprawia, że każdy będzie w stanie znaleźć coś dla siebie. Niezależnie czy zdecydujemy się na stojące lampy Philips Hue Calla, ścienne Philips Hue Appear, czy reflektory Philips Hue Lily – każde rozwiązanie, które pozwoli nam dłużej cieszyć się wieczorami na dworze oraz dodać odrobinę koloru do pochmurnych dni, będzie „strzałem w dziesiątkę”. W wyborze tego idealnego ogranicza nas więc jedynie własna wyobraźnia.