Pergola odmieni każdy taras – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Pergola odmieni każdy taras

Modern house and pergola

Taras to miejsce, które daje wytchnienie domownikom po pracowitym, pełnym wyzwań dniu. Pięknie urządzony, pełen ciekawych roślin może stać się prawdziwym azylem. Wykreować go – jako przyjazną przestrzeń rekreacyjną – pomogą nowoczesne pergole, które osłonią przebywających na tarasie zarówno przed deszczem, wiatrem, jak i słońcem. Można je także wykorzystać jako element dekoracyjny, stanowiący podporę dla roślin – fantazyjnie się pnących i cudownie pachnących.

Pergole przyścienne czy wolnostojące?

Pergole stają się coraz popularniejszym elementem małej architektury ogrodowej, pełniącym zarówno funkcje użytkowe, jak i dekoracyjne. Ich rola rośnie wraz z marzeniami o posiadaniu pięknie ozdobionego miejsca rekreacyjnego, w którym będzie można wypoczywać, np. gdy wyjazd na wakacje z powodu lockdownu stanie się niemożliwy.

Konstrukcja pergoli składa się z dwóch rzędów słupów, połączonych ze sobą ażurowym zadaszeniem w postaci belek lub kratownicy, wykonanym np. z drewna lub aluminium. Pergolę często umieszcza się na tarasie jako jego zadaszenie, tworzące przyjazną przestrzeń do spotkań towarzyskich. Do tego celu służą m.in. pergole tarasowe przyścienne, nazywane tak ze względu na ich mocowanie do ścian budynku. Dzięki umieszczonej w sąsiedztwie domu pergoli można uzyskać nie tylko cień na tarasie, ale również obniżenie temperatury w pomieszczeniach znajdujących się w pobliżu tej konstrukcji.

Pergola przyścienna doskonale się sprawdza na tarasach, na których nie wykonano wcześniej zadaszenia. Korzystając z tego typu rozwiązania, można się cieszyć urokiem pnących się po pergoli roślin, nawet patrząc na nią z salonu przez drzwi tarasowe. Alternatywą do pergoli przyściennych są konstrukcje wolnostojące, które można umieścić w dowolnym miejscu ogrodu lub dużego tarasu, ponieważ nie wymagają mocowania do ścian.

Zarówno pergole wolnostojące, jak i przyścienne pozwalają stworzyć przyjazny odpoczynkowi azyl, chroniąc przed słońcem i stwarzając zacienioną przestrzeń. Doposażone w oświetlenie LED, mogą stać się też doskonałym miejscem na długie, letnie wieczory spędzone w miłym towarzystwie. Oświetlenie, np. kinkiety, można umieścić na konstrukcji pergoli albo na fasadzie budynku tuż obok drzwi tarasowych. Dobrym rozwiązaniem są także lampy wiszące, np. żyrandole na łańcuchach podobne do latarni albo oprawy wpuszczane. Te ostatnie sprawdzą się szczególnie na pergolach o mniejszych wymiarach(1)

Pergola – idealna także w chłodne dni

Ale z zadaszonych i wyposażonych w oświetlenie pergoli można korzystać nie tylko w upały. Wystarczy doposażyć je w ogrzewanie elektryczne, np. w panele grzewcze, działające na podczerwień, montowane na ścianie budynku lub bezpośrednio na konstrukcji pergoli, by wypoczywać na świeżym powietrzu nawet do później jesieni(2), grzejąc się w cieple bezpiecznych w użytkowaniu promienników, które ogrzewają osoby i przedmioty, a nie samo powietrze.

Dodatkowym wyposażeniem, pozwalającym na korzystanie z pergoli w chłodny, wietrzny czy nawet deszczowy dzień, są przesłony boczne, które stanowią także doskonałą osłonę przed palącym słońcem. Mogą to być np. szklane przesuwne panele, drewniane przesłony lub rolety materiałowe typu screen, a więc systemy pionowych przesłon – jedne z najbardziej popularnych opcji zamykania bocznego pergoli(3). Osłony tego typu tworzą intymny klimat podczas spotkań towarzyskich, odgradzając wnętrze pergoli od świata zewnętrznego.

Jakie zadaszenie wybrać?

Nowoczesne pergole to rozwiązania oparte na zadaszeniach różnego rodzaju. Ze względu na rodzaj materiału, z jakiego został wykonany dach pergoli, wyróżniamy pergole tekstylne, czyli wykonane z tkanin, lamelowe, a więc aluminiowe oraz szklane, najczęściej wyposażone dodatkowo w osłonę tekstylną, chroniącą przed promieniami słonecznymi. Wśród pergoli wykonanych z tkaniny użytkownicy znajdą zarówno konstrukcje rolowane, czyli nawijane na rurę, jak i tzw. rzymskie (zsuwane – układające się po rozłożeniu w formę rolety rzymskiej), a także segmentowe, tworzące po rozłożeniu płaski dach(4).

Zalety zadaszonej pergoli użytkownicy doceniają szczególnie latem, gdy w planach mają przyjęcie na tarasie. Mogą wówczas już wcześniej zaciągnąć dach pergoli i postawić osłony boczne, by stworzyć przyjazny do biesiadowania klimat w przestrzeni, która nie jest zbyt nagrzana od słońca.

Aktinidia chińska, bluszcz i podwojnik na pergoli

Pergola może pełnić także rolę typowo dekoracyjną. Jej ażurowa konstrukcja obsadzona roślinami tworzy bowiem efektowną ozdobę tarasu. Na pergolach można uprawiać większość roślin pnących. Wybierając rośliny, trzeba jednak zwrócić uwagę na to, czy pergola znajduje się w miejscu zacienionym czy też nasłonecznionym, gdyż niektóre z roślin lepiej sprawdzają się w słońcu, a inne, takie jak np. hortensja pnąca, wolą cień. Dobrze sprawdzi się też kokornak wielkolistny, który może rosnąć zarówno w półcieniu, jak i na ścianach mocno zacienionych. Piękną woń na tarasowej pergoli będzie roztaczał groszek pachnący.

Można też posadzić glicynię, charakteryzującą się bujnymi kwiatami, które w zależności od odmiany bywają białe, fioletowe albo różowe. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest ona łatwa w uprawie i przez pierwsze lata rośnie wolno. Inaczej niż mało wymagający bluszcz pospolity, który może przyrastać rocznie nawet o metr i nierzadko osiąga aż 20 metrów długości. Dobrze na pergoli sprawdzi się też piękna i szybko rosnąca egzotyczna aktinidia chińska, której pędy mogą osiągnąć nawet 10 metrów długości. Jedną z najpopularniejszych roślin, którą warto ozdobić pergolę, jest wspaniale się prezentujący powojnik wielokwiatowy czyli Clematis, który jest rośliną trwałą i może cieszyć oczy kolorami od maja aż do października. Na pergoli, a w szczególności na jej dachu, widowiskowo będzie się prezentować również winorośl.

Trejaż uprzyjemni wypoczynek

Miły dla oka wypoczynek na tarasie może zapewnić też widok obsadzonego kwiatami trejażu – prostej, ażurowej konstrukcji z kratek, zbudowanej z drewna albo metalu, która nie tworzy daszku. Trejaż może wznosić się na wysokość od 1,5 do 3 metrów(5). Obsadzony roślinami, nie tylko atrakcyjnie się prezentuje, ale może także służyć do aranżacji strefy relaksu, odgradzając od siebie poszczególne części ogrodu lub tarasu. Takie rozwiązanie pozwala na stworzenie intymności, np. poprzez ukrycie miejsca biesiad przed wzrokiem sąsiadów. Trejaż może być także traktowany jako rodzaj przesłony akustycznej. Dzięki niemu można również zasłonić te miejsca w ogrodzie, które chce się ukryć, np. śmietniki czy kompostowniki.

Decydując się na zakup trejażu, trzeba brać pod uwagę, w jakich lokalizacjach zostanie ustawiony. Trejaże metalowe powinny być zamontowane w cieniu, gdyż latem mogą się zbyt mocno nagrzać na słońcu i zaszkodzić pnącym się po nich roślinom, doprowadzając nawet do ich poparzenia. Na tarasie lub w ogrodzie sprawdzić się mogą również efektownie wyglądające trejaże z donicami.

Róże na harmonijce

Kto nie chce stawiać na tarasie czy w ogrodzie pergoli, ani ustawiać tam trejażu, może w prosty sposób ozdobić taras przy pomocy płaskich, drewnianych kratek, montowanych na ścianach budynków. W ten sposób mogą stać się one podporą dla ulubionych pnących roślin. W zależności od potrzeb można wybrać kratkę składaną jak harmonijka, umożliwiającą regulowanie szerokości w zależności od miejsca, jakim się dysponuje lub też kratkę stałą. Pnące róże będą się na nich znakomicie prezentowały.

Planując zagospodarowanie tarasu i rozważając wybór konstrukcji małej architektury ogrodowej, trzeba solidnie się do tego przygotować i wziąć pod uwagę, że nie jest to decyzja na jeden sezon. Warto pamiętać, że pergola powinna być dopasowana stylem do całego tarasu, by tworzyła z nim harmonijną całość. Wtedy stanie się miejscem, w którym przyjemnie będzie się wypoczywać i spędzać czas z rodziną.

Okiem eksperta

Dariusz Jaworski, Produkt Manager Pergole Renson

Pergola bywa często postrzegana jako zwykły daszek na lato. Klienci kojarzą ją ze słońcem oraz umieszczoną na pergoli wygodną kanapą, z której mogą korzystać przez kilka ciepłych miesięcy w roku. Filozofia naszej firmy jest zupełnie inna. Zgodnie z nią pergolę stawia się po to, by bez względu na pogodę i porę roku codziennie móc z niej korzystać i przebywać każdego dnia na świeżym powietrzu. Nasze systemy, przy zastosowaniu odpowiednich dodatków, pozwalają na wypoczynek na pergoli przez cały rok. Flagowym modelem w naszej ofercie jest np. całoroczna pergola Camargue, której dach wytrzymuje obciążenie śniegiem 200 kg/m2.

Dariusz Jaworski, Produkt Manager Pergole Renson

Obecnie na rynku sporym zainteresowaniem cieszą się właśnie tego typu pergole tarasowe z uchylnymi lamelami. Są to pergole nowoczesne, z płaskimi dachami. Wypierają one systemy typu markiza, które muszą być – ze względu bezpieczeństwa – zamykane, gdy wieje silny wiatr. Pergola Camargue to rozwiązanie z obrotowymi lamelami, które obracają się do 150⁰. Dzięki zaawansowanej technologii możemy wykonać pergolę o wymiarze 620 cm x 450 cm na 4 kolumnach i w całości lub w części osłonić ją boczną roletą typu Fixscreen. W modelu Camargue osłona Fixscreen jest ukryta w belce pergoli, dzięki czemu pergola może być wyposażona w kilka dodatków jednocześnie na jednym boku. W praktyce oznacza to, że np. na froncie pergoli możemy zastosować osłonę Fixscreen, Glass sliding panels oraz Outdoor curtains. Sterowanie pergoli odbywa się za pomocą pilota lub smartfona. Pergola Camargue ze względu na swoją funkcjonalność jest najczęściej wybieranym przez klientów modelem z naszej oferty.

Możemy również – w zależności od preferencji klienta, zbudować pergolę o dowolnych wymiarach. Mamy bowiem możliwość łączenia modułów pergoli i tworzenia różnych konfiguracji. Jeśli brać pod uwagę mocowanie pergoli – w naszej ofercie klienci znajdą zarówno pergole mocowane do muru, tzw. przyścienne, jak i pergole wolnostojące. Oferujemy także bardzo duży wybór dodatków do pergoli, tj. osłony boczne szklane, systemy loggii, Fixscreeny, oświetlenie do zamontowania na pergoli, ogrzewanie, a nawet nagłośnienie.