Porada eksperta G-U – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Porada eksperta G-U

Jak podnieść antywłamaniowe właściwości drzwi tarasowych HS?

Jarosław Wodzisławski
Dział techniczny + EDV

W przypadku drzwi tarasowych HS najczęściej mówi się o tym, że są one efektowne i funkcjonalne. I jest to oczywiście prawda. Warto jednak wspomnieć również o tym, że ich konstrukcja, oparta na systemie G-U, pozwala na doposażenie ich w rozwiązania podnoszące właściwości antywłamaniowe.

Najpowszechniejszym zabezpieczeniem jest zastosowanie blokady klamki, czyli wyposażenie drzwi tarasowych w półwkładkę lub w pełną wkładkę patentową. Półwkładka jest rozwiązaniem, którego funkcja polega na dodatkowej ochronie drzwi tarasowych przed włamaniem. Dzięki jej założeniu od strony wewnętrznej drzwi tarasowe możemy zamknąć na klucz. Od zewnątrz montowane jest dodatkowe zabezpieczenie – płytka przeciwwierceniowa wykonana z wysokiej klasy stali hartowanej. Przekręcenie klucza w półwkładce praktycznie blokuje klamkę, uniemożliwiając tym samym uruchomienie mechanizmu HS, a więc otwarcie drzwi. Podobną korzyść daje zamontowanie pełnej wkładki, w tym przypadku jednak mamy możliwość otwarcia drzwi tarasowych kluczem od zewnątrz. Stosowane w obu przypadkach wkładki marki BKS, np. Janus, posiadają wbudowane zabezpieczenia przed włamaniem, m.in. przed rozwierceniem, a klucze do nich można dorobić tylko w autoryzowanym serwisie.

Półwkładka BKS Janus
Wkładka BKS Janus wraz z kluczem

Chociaż wkładki i półwkładki można zainstalować w drzwiach tarasowych w dowolnym momencie, warto podjąć taką decyzję na etapie planowania HS. Wówczas miejsce na półwkładkę, czyli odpowiednie nawiercenie w profilu skrzydła, zostanie wykonane fabrycznie. W tak przygotowanym profilu wkładkę można zamontować od razu lub na późniejszym etapie.

Istnieją także inne, dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe do drzwi podnoszono-przesuwnych. Warto wspomnieć o zabezpieczeniach mechanicznych, takich jak: dodatkowe rygle (niewidoczne blokady antywyważeniowe montowane w górnej części prowadnicy) czy bezpieczne listwy przymykowe (pomiędzy skrzydłem jezdnym a stałym).

Można również zastosować zabezpieczenie elektroniczne w postaci kontaktronów połączonych z systemem alarmowym. Składają się one z dwóch elementów – niewidocznego magnesu pod zasuwnicą oraz elementu elektronicznego w ościeżnicy, połączonego przewodem z systemem alarmowym. „Zamykają” one obwód elektryczny, więc jeśli połączenie zostanie przerwane, uruchomi się sygnał alarmowy.

Dlaczego warto pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu drzwi HS? Taras, a więc i drzwi tarasowe znajdują się zazwyczaj od strony ogrodu i są mniej widoczne z ulicy. To usytuowanie może być zachętą dla potencjalnych włamywaczy. Dlatego – choć drzwi typu HS same w sobie niełatwo sforsować – można to dodatkowo utrudnić.