Stop komarom – poznaj rośliny, które odstraszą je z tarasu – Drzwi Tarasowe | Przewaga systemu

Stop komarom – poznaj rośliny, które odstraszą je z tarasu

A mosquito with a bloody stomach perched on a glass.

Jest ciepły, letni wieczór. Wypoczywamy na tarasie po męczącym dniu pracy. Wreszcie możemy w spokoju poczytać książkę. Ten sielski nastrój mógłby trwać, gdyby nie… komary. Ukłucie, zaczerwienienie, opuchlizna, a na koniec uporczywe swędzenie – efekty zetknięcia z nimi bywają nieprzyjemne. Jeśli w sąsiedztwie nie rezydują jerzyki, które w ciągu doby mogą złowić setki komarów, czas sięgnąć po inne metody, by w naturalny sposób pozbyć się nieproszonych gości z tarasu. Pomogą nam w tym rośliny i zioła odstraszające owady.

Na świecie żyje około 3 tysięcy gatunków komarów, a w Polsce szacunkowo 50 gatunków(1). Ich wzmożoną aktywność obserwować można szczególnie latem, gdy słoneczne dni przeplatają się z deszczowymi. Komary nie lubią wietrznej pogody, która utrudnia im wytropienie ofiary. Najlepiej czują się w środowisku wilgotnym. Samice żywią się ludzką krwią, a samce nektarem z kwiatów i sokami roślin. Larwy komarów rozwijają się w wodzie. Samice mogą składać jaja w donicach lub innych pojemnikach, gdzie zbierana jest deszczówka. Choć komary są małe – ich maksymalna długość wynosi 6 mm, a waga 2,6 mg – to zetknięcie z nimi bywa niebezpiecznie, szczególnie w tropikach, a więc w miejscach występowania takich chorób, jak np. malaria czy gorączka Zachodniego Nilu, ponieważ przenoszą te choroby (2).

Atak komarów może zepsuć nawet najlepiej zorganizowaną imprezę na świeżym powietrzu. Istnieją wprawdzie środki chemiczne, które mają za zadanie odstraszać te owady, ale zazwyczaj ich zapach pozostawia wiele do życzenia, a skład nie zawsze jest bezpieczny dla każdej skóry. Wielbiciele ekologicznych metod mają na ujarzmienie komarów własne sposoby. Nielubiane przez te owady rośliny, posadzone w doniczkach i umieszczone na tarasie, stanowić będą rodzaj tarczy ochronnej przed tymi małymi, uciążliwymi stworzeniami.

Komarzyca

Są rośliny, które odstraszają komary poprzez swój zapach. Należy do nich m.in. komarzyca. Woni tej ozdobnej rośliny nie lubią również mole. Posadzona na tarasie wiosną, aż do jesieni może przeszkadzać owadom w atakach na człowieka i chronić przed pogryzieniem. Najlepiej czuje się w półcieniu albo nawet w miejscu mocno zacienionym. Dzięki temu, że komarzyca ma efektowne, zwisające liście, zakończone na brzegach białym kolorem, to oprócz odstraszania komarów może pełnić na tarasie także rolę dekoracyjną. Najważniejsza jej funkcja tkwi jednak w liściach. Wystarczy je rozgnieść i rozetrzeć, by w powietrzu zaczął unosić się zapach kamfory, znienawidzonej przez komary.

Komarzyca

Kocimiętka

Jedna komarzyca – nawet najbardziej okazała – raczej nie wystarczy, by uchronić nas przed atakiem komarów. Dlatego warto na tarasie ustawić kilka doniczek tej rośliny, albo też zasadzić dodatkowo także kocimiętkę, która działa odstraszająco nie tylko na komary, a także na: dokuczliwe meszki, muchy domowe oraz karaluchy. W kocimiętce komary nie lubią bardzo intensywnego zapachu związku organicznego o nazwie nepetalakton. Jest on natomiast atrakcyjny dla kotów, ponieważ jego zapach przypomina koci feromon (3) – może więc przyciągnąć mruczących gości. Uprawa kocimiętki jest bardzo prosta. Można ją hodować w doniczce na tarasie albo nawet na parapecie w domu. Potrzebuje niewiele – tylko nasłonecznionego stanowiska. Dobrze znosi suszę. Natomiast w cieniu będzie kwitnąć słabo. W sprzyjających warunkach kocimiętka ma efektowne: białe, lawendowe, fioletowe, niebieskie albo różowe kwiaty.

Mirt i pelargonia

Drażniąco na komary i muchy działać może zapach mirtu pospolitego, rośliny doniczkowej o drobnych, ciemnozielonych listkach, bogatych w olejki eteryczne, nadających mu subtelnie żywiczny zapach. Hodując go na tarasie, trzeba pamiętać, że nie lubi pełnego słońca ani wiatru. Postrachem komarów może być także pelargonia pachnąca, nazywana również geranium lub anginką. Jest łatwa w uprawie – przetrwa krótkotrwały brak wody. Choć lubi miejsca nasłonecznione, to będzie rosnąć także na stanowisku lekko zacienionym, ale mniej bujnie. Sprawdzi się idealnie na tarasie; nie tylko jako odstraszacz komarów, ale również meszek – wystarczy tylko lekko poruszyć jej liśćmi, by w powietrzu pojawił się intensywny cytrusowy zapach, przyjazny dla nosa człowieka, ale nielubiany przez owady.

Mirt
Pelargonie

Bazylia, rozmaryn, mięta i koper włoski

Hodowanie ziół w doniczce na tarasie może okazać się przydatne nie tylko dlatego, że chętnie dodajemy je do potraw, ale również z tego powodu, że mają one właściwości odstraszające i komary i inne insekty. Dobrym przykładem jest aromatyczna bazylia. Można ją uprawiać zarówno z nasion, jak i wyhodować z sadzonek. Aby zwiększyć skuteczność ochrony przed owadami, można ją umieścić na tarasie w duecie z rozmarynem, który pozwoli uniknąć pogryzienia przez komary, np. podczas grillowania. Wystarczy tylko dorzucić kilka gałązek rozmarynu do paleniska i aromatyczna osłona przed nieproszonymi gośćmi gotowa. Skutecznym odstraszaczem – dzięki intensywnemu aromatowi – jest też mięta pieprzowa, której liście są bogate w olejki eteryczne. Mięta rośnie szybko, wystarczy jej przygotować do tego słoneczne miejsce i pamiętać o częstym przycinaniu. Wtedy będzie bardzo okazała. W tym ziołowym towarzystwie nie powinno zabraknąć również kopru włoskiego, który dobrze się komponuje zarówno z miętą, jak i z bazylią. Roślina ta kwitnie od lipca aż do września, a jej kwiaty mają żółty kolor. Choć lubi nasłonecznione stanowiska, nie toleruje suchego podłoża. Umieszczona na tarasie, będzie skutecznie odstraszać komary.

Lawenda wąskolistna

Na tarasie, w pojemnikach lub doniczkach, warto hodować także kojarzoną z Prowansją lawendę wąskolistną, która kwitnie – w zależności od odmiany – w odcieniach fioletu albo różu, ale także na biało. Dzięki swym dekoracyjnym walorom lawenda dodatkowo ozdobi strefę wypoczynkową i wypełni ją pięknym, intensywnym zapachem, którego nie znoszą ani komary, ani meszki. Co ważne – jest łatwa w uprawie, lubi stanowiska wypełnione słońcem i niestraszna jej susza. Można ją więc z powodzeniem ustawić na tarasie usytuowanym od strony południowej.

Na rynku nie brakuje chemicznych preparatów do walki z komarami. Jednak zastosowane na tarasie, mogą wydzielać drażniącą woń i zakłócać wypoczynek domownikom. O wiele przyjemniejszym sposobem będzie wyhodowanie takich roślin, które swym pięknym zapachem, przyjaznym dla ludzi, a nietolerowanym przez owady, odstraszą latające intruzy.

Lawenda