Drzwi podnoszono-przesuwne to obecnie jedno z najwygodniejszych i najlepszych rozwiązań z segmentu drzwi tarasowych, ponieważ dzięki nim inwestor lub architekt mogą sobie pozwolić na większy rozmach w projektowaniu przestrzeni salonu i tarasu. Osiągnięcie zamierzonego efektu może dotyczyć: dużej powierzchni przeszklenia, niestandardowego układu drzwi tarasowych HS, jak i dodatkowego wyposażenia. Co jednak jest najważniejsze – nawet ciężkie i duże skrzydło drzwi podnoszono-przesuwnych zawsze jest bardzo łatwe w obsłudze. Oto 3 najważniejsze elementy, dzięki którym tak jest.
Drzwi podnoszono-przesuwne (w skrócie HS lub HST) na tle innego rodzaju drzwi tarasowych – uchylno-przesuwnych czy odstawno-przesuwnych – wyróżnia sposób otwierania i możliwość zamontowania progu zlicowanego z podłogą wraz z odwodnieniem liniowym. W przypadku HS-ów nawet duże i ciężkie przeszklenia, które zwiększają ciężar skrzydła jezdnego, są proste i bezpieczne w obsłudze. W czym dokładnie tkwi sekret ich prostej obsługi? Przede wszystkim w konstrukcji i zasadzie działania HS-ów.
Drzwi podnoszono-przesuwne składają się z przynajmniej jednego skrzydła jezdnego, które przesuwamy, i jednego stałego, które pozostaje nieruchome. Można także zastosować schematy drzwiowe składające się np. z trzech, czterech, a nawet z sześciu skrzydeł. W każdym z tych przypadków skrzydła jezdne otwierają się i zamykają łatwo i cicho, ponieważ ich konstrukcja oparta jest na ukrytych wózkach bieżnych, zamontowanych w skrzydle ruchomym, które przemieszczają się po prowadnicy. Skrzydło posiada dwa wózki jezdne – przedni i tylny. Zasada działania wózka opiera się na wykorzystaniu dwóch klinów – przemieszczanie się jednego klina względem drugiego powoduje unoszenie lub opuszczanie skrzydła. Ponadto wózki jezdne są połączone ze sobą prętem, a tego typu połączenie zapewnia równomierne podnoszenie lub opuszczanie skrzydła.
Budowa drzwi HS sprawia, że można je otworzyć praktycznie jednym ruchem klamki – wystarczy obrócić klamkę o 180° (w momencie obracania drzwi podnoszą się o 6-7 mm), a następnie przesunąć skrzydło jezdne. Po otwarciu drzwi podnoszono-przesuwnych ich część ruchoma chowa się za skrzydłem stałym, dzięki czemu otwarte drzwi tarasowe HS – w porównaniu z innymi typami drzwi tarasowych – zabierają zdecydowanie najmniej miejsca od strony salonu. Równie proste jest zamykanie drzwi HS – wystarczy chwycić klamkę, przesunąć skrzydło i zamknąć wyjście na taras poprzez przekręcenie klamki. Zamknięte drzwi HS są jednocześnie zaryglowane i zabezpieczone przed próbą podważenia.
Drzwi tarasowe HS mogą być standardowe, czyli składać się z dwóch skrzydeł (jezdnego i stałego), ale – jak już wspomnieliśmy – schemat ten można rozszerzyć, więc HS-y w wersji maksymalnie rozbudowanej mogą składać się nawet z sześciu skrzydeł. Taka sześcioelementowa konstrukcja ma dwa skrzydła stałe i cztery skrzydła jezdne, przez co całość – przy szerokości skrzydła wynoszącej do 3,35 m – może liczyć nawet do 20 m długości. Rozmiary i waga drzwi podnoszono-przesuwnych mogą być zatem bardzo różne, a jedno skrzydło może ważyć nawet 600 kg! Czy przy tak pokaźnych gabarytach nadal łatwo obsłużymy HS-y? Zasadniczo – tak. Mechanizm działania drzwi podnoszono-przesuwnych pozostaje bowiem niezmieniony, ale w przypadku ręcznej obsługi istnieją dodatkowe mechanizmy wspierające. I w przypadku tych najcięższych skrzydeł są one bardzo przydatne.
Jednym z takich elementów wspomagających obsługę bardzo dużych i ciężkich, niezautomatyzowanych skrzydeł, jest mechanizm HS LiftUnit marki G-U, który redukuje siłę potrzebną do podniesienia skrzydła jezdnego drzwi HS nawet o połowę. Dzięki HS LiftUnit użytkownik, niezależnie od siły fizycznej, z łatwością otworzy duże i ciężkie drzwi tarasowe HS o wadze skrzydła od 150 kg do 600 kg. HS LiftUnit to teleskopowy i ukryty w ramie skrzydła mechanizm – montowany tuż za tylnym wózkiem jezdnym. Może być stosowany we wszystkich schematach drzwiowych HS, często w połączeniu z amortyzatorem klamki, który umożliwia nie tylko płynny obrót klamki, ale również zapobiega jej „odbiciu” podczas opuszczania skrzydła, czyli tuż przed osiągnięciem pozycji końcowej.
Kolejnym elementem wspomagającym nie tyle otwieranie czy zamykanie, ile po prostu cichą i bezpieczną pracę drzwi tarasowych HS, jest mechanizm HS SilentClose, czyli amortyzator, który wyhamowuje gwałtownie pchnięte skrzydło – tak, aby nie uderzyło z impetem w ościeżnicę. HS SilentClose wyhamowuje je i delikatnie domyka, zapobiegając uszkodzeniom skrzydła i ościeżnicy, a także hałasowi.
Drzwi podnoszono-przesuwne można zautomatyzować, czyli wyposażyć w napęd, dzięki któremu będą się otwierać i zamykać samodzielnie – obsługiwane np. przy pomocy panelu dotykowego lub pilota. Do wyboru są dwa rodzaje napędów: napęd HS Master z widoczną na zewnątrz skrzynką przymocowaną do ramy drzwi HS lub napęd HS ePOWER (niewidoczny, wbudowany w ramę okna tarasowego), który jest zasilany przez akumulatory zamontowane w skrzydle, dzięki czemu drzwi można bez zakłóceń otwierać nawet w przypadku przerwy w dostawie prądu. Oba napędy mają funkcję wykrywania przeszkód, dzięki czemu ich użytkowanie jest w pełni bezpieczne nawet wtedy, gdy dziecko lub domowe zwierzę przebiega przez próg drzwi HS w momencie ich zamykania (wykrycie przeszkody powoduje cofnięcie się skrzydła o 10 cm).
Automatyzacja to komfort obsługi drzwi tarasowych na różnych poziomach. Dzięki zastosowaniu napędu drzwi podnoszono-przesuwne HS można obsługiwać pilotem (opcja standardowa) lub zdalnie z dowolnego miejsca – przez aplikację w telefonie z dostępem do Internetu (opcja rozszerzona z wykorzystaniem modułu sterującego i centrali zarządzającej).
Podsumowując: trzy najważniejsze elementy, dzięki którym drzwi tarasowe HS są proste w obsłudze, to przede wszystkim:
Istnieje jednak jeszcze jeden ważny element – przewaga całego systemu HS, czyli w 100% kompatybilnych rozwiązań, np. marki G-U, które sprawiają, że klient może „uszyć” drzwi tarasowe na miarę swojego budżetu i potrzeb domowników.